Karadeniz'de sel felaketi: 6 ölü, 1 kayıp

Dün Karadeniz'de etkili olan yağışlar can aldı. Perşembe'de meydana gelen selde anne oğul yaşamını yitirdi. Artvin'in Şavşat ilçesinde ise 6 kişi öldü. Sel sularına kapılan 1 kişi kayıp.

Karadeniz bölgesini etkisi altına alan şiddetli yağış Artvin Şavşat ve Ordu Perşembe'de 6 kişinin ölümüne yol açtı. Sel sularına kapılan 1 kişi ise aranıyor. Sel ayrıca 12 kişinin yaralanmasına yol açtı.

Ordu'nun Perşembe ilçesinde sağanak yağış sonucu meydana gelen sel ve heyelanda 2 ev göçtü. 6 kişinin göçük altında kaldığı olayda 2 kişi hayatını kaybetti. Ordu Vali Vekili Adem Yılmaz, 80 yaşındaki Fatma Durmuşoğlu ile 46 yaşındaki Kadir Durmuşoğlu'nun göçükten kurtarılamayarak hayatını kaybettiğini belirtti.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Şavşat İlçesi'nde öğlen başlayan yağmur, saat 16.30'da etkisini artırınca facia getirdi. 1.5 saat boyunca şiddetini kesmeden artıran yağmur Tigrat Deresi'ni taşırdı. Dere üzerinde bulunan 2 bentin yıkılması ile sel oluştu. 2 köprü yıkılırken, iki ev ile bir atölye, bir değirmen ve 4 samanlık sular altında kaldı. Faciada 4 kişi öldü, 1 kişi yaralandı, 1 kişi de kayboldu. Dere kenarındaki evi çöken 70 yaşındaki Lütfiye Acar, enkazın altında can verirken, yaralı kurtarılan oğlu Orhan Acar Artvin Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Cesedi bulunan diğer kişinin ise 48 yaşındaki Dildal Demiral olduğu belirlendi. Demiral'ın kızının düğün davetiyesini dağıtırken sele kapılıp yaşamını yitirdiği belirtildi.

Öte yandan sel sonrası dere kenarında bir ceset bulunduğu ve cesedin Mavinur Durmuş'a ait olduğu bildirildi. Tigret Deresi'nin ilçe merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Satnel Kaledibi mevkisinde, özel eğitimli köpeğin yardımıyla bulunan kadın cesedinin, dünden beri kayıp olan 40 yaşlarındaki Mavinur Durmuş'a ait olduğu tespit edildi.

Mavinur Durmuş'un cesedinin bulunduğu Tigrat Deresinin, ilçe merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Satnel Kaledibi mevkisinde aramalarını yoğunlaştıran Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri, ağaçların arasına sıkışmış bir erkek cesedine ulaştı. Ağaçların motorla kesilmesiyle çıkarılan cesedin, kayıp olan 60 yaşlarındaki Özgen Demiral'a ait olduğu belirlendi.

Artvin İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Erdem olay yerine gelerek, incelemelere başladı. Böylece, Şavşat ilçesinde dün meydana gelen selde ölenlerin sayısı 4'e yükseldi.

Selde kaybolan 6 yaşındaki Selin Demiral'ın aranmasına ise devam ediliyor.

TELE TAKILIP KURTULDUM

Yağmurun getirdiği felaketin ardından ilçede alarm durumuna geçildi. Dere yatağında bulunan evler boşaltıldı. Şavşat Belediye Başkanı Naci Köroğlu, "Risk devam ediyor. Ancak sular altında kalabilecek bölgeler boşaltıldı. 40-50 yıldır ben böyle bir şey görmedim"dedi. İlçede kriz masası oluşturuldu, yaklaşık 50 ev de boşaltıldı.

Selden kendi imkanlarıyla kurtulan 45 yaşındaki Bilginür Dede, tedavi gördüğü hastanede sele nasıl kapıldığını anlattı. Dede evinin kapısında bulunduğu sırada duman gibi bir şey yükseldiğini belirterek "Yaklaşık 15 metre sürüklendikten sonra ağaç dalına tutundum. Sele kapılan bir kadın yanımdan geçerken ona da elimi uzattım. Ama tutamadım. Tekrar akıntıya kapıldığım sırada bir tele takılarak kaldım. Öyle kurtuldum" dedi. Ordu'nun Perşembe ilçesine bağlı Boğazcık köyünde tepenin yamacında bulunan ev sel sularına dayanamayarak çöktü. 103 yaşındaki Ali Durmuşoğlu, kızı Fatma Durmuşoğlu( 67) ve torunu Kadir Durmuşoğlu (50) çamur deryasının altında kaldı. Anneoğlu yaşamını yitirirken, diğer odadaki Ali Durmuşoğlu ise kurtarıldı. Sel baskınlarında ayrıca 11 kişinin yaralandığı bildirildi. Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir Perşembe ilçesinde incelemelerde bulundu.

ARTVİN'DEKİ SELDE KAYBOLAN KİŞİYİ ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Artvin'in Şavşat ilçesinden geçen Tigrat Deresi'nin taşması sonucu meydana gelen selde kaybolan 1 kişiyi arama kurtarma çalışmaları yeniden başladı.

Arama kurtarma çalışmalarına gece ara veren ekipler, sabah saatlerinden itibaren selin meydana geldiği bölgedeki incelemelerine devam etti. Selin hasar oluşturduğu Hüseyin Gökbüyük Caddesi'nde de bazı vatandaşlar, ev ve iş yerlerini yeni sel riskine karşı boşalttı.

Evini boşaltan Alime Bilen, yaşanan olayın korkusu nedeniyle geceyi evinde geçiremediğini, bir komşusunda kaldığını söyledi. Bilen, dün aniden yükselen sel sularının bir anda evlerine dolduğunu belirterek, ''Bu sırada dere kenarında ekmek yapmakta olan 2 kişi suya kapıldı. Çok korktum. Bu nedenle de geceyi evimde geçiremedim'' dedi.

Sel yüzünden yıkılan bentlerden kopan beton blokların dere üzerinde sürüklendiği, ayrıca dere kenarındaki bazı beton ve demir elektrik direkleri ile ağaçların yıkıldığı görüldü. Olayda çok sayıda ev ve iş yerinde büyük çaplı hasar oluştu.

BAŞBAKANLIK: SELDE 6 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Başbakanlık, Ordu ve Artvin'de selden dolayı hayatını kaybeden kişi sayısının 6 olduğunu belirterek, kayıp olan bir kişiyi arama çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, Artvin'de kaybolan 3 kişiden 2'sinin ölü olarak bulunduğu, selde hayatını kaybeden kişi sayısının 6'ya ulaştığı, halen kayıp olan 1 kişiyi arama çalışmalarının devam ettiği ifade edildi.

Ordu'nun Perşembe ilçesi Boğazcık köyünde heyelan nedeniyle bir evin çökmesi sonucu Fadime ve Kadir Durmuşoğlu'nun hayatını kaybettiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Sel ve su baskınları sebebiyle 11 kişi yaralandı. Hayati tehlikeleri bulunmayan yaralılar Ordu merkez ve Fatsa Devlet hastanelerinde tedavi altına alındı. Artvin'in Şavşat ilçesinde de sele kapılan 4 kişi hayatını kaybetti. Kaybolan 1 kişinin bulunması için 44 kişilik jandarma arama kurtarma timi ile 31 kişilik Sivil Savunma ekipleri arama-kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Sel nedeniyle 2 köprü, 1 ev, 1 atölye, 1 samanlık, 1 ahır ve 1 minibüs su altında kaldı. Bartın merkez ve ilçelerinde ise 100 ev ile 30 işyeri su baskınlarına maruz kaldığı. 75 iş makinesi ve 72 ekip ile su tahliye çalışmaları aralıksız sürüyor. Bölgeye, Kızılay tarafından battaniye, yatak, mutfak seti, seyyar mutfak ve su gönderildi."

ŞAVŞAT KAYMAKAMI KAYA: DİLEĞİMİZ EN KISA ZAMANDA KAYIP OLAN VATANDAŞIMIZA ULAŞMAK

Artvin'in Şavşat ilçesinde, dün Tigrat Deresi'nin taşması sonucu meydana gelen selde kaybolan, 6 yaşında bir kız çocuğunu bulmak için özel eğitimli Jandarma Arama Kurtarma timlerinin (JAK) de bulunduğu yaklaşık 150 kişi bölgede çalışma yürütüyor.

Artvin İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Erdem ile Şavşat Kaymakamı Serdar Kaya, Tigrat Deresi bölgesinde yürütülen arama - kurtarma çalışmalarını koordine ediyor.

Kaymakam Kaya, havanın aydınlamasıyla çalışmalara tekrar başlandığını belirterek, bu çalışmalara Ardahan, Erzurum, Rize, Artvin ve çevre illerden gelen 103 personelin yanı sıra, Ankara'dan gelen Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı 44 kişilik JAK timlerin de katıldığını söyledi.

Dalgıç ve özel eğitimli köpeğin de yer aldığı bu timlerin, Tigrat Deresi'nin aşağıya doğru olan yaklaşık 4 kilometrelik bölümünü taradığını, ağaçlık alanlara da baktığını belirten Kaya, şunları kaydetti:

''Diğer gruplar da, yerel halkın desteğiyle kayıp vatandaşlarımızın olabileceği yerlerde arama çalışması yapıyor. Dileğimiz en kısa zamanda kayıp olan vatandaşımıza ulaşmak. Mağdur olan vatandaşlarımıza muhakkak yardım yapacağız. Kızılay burada. Vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacı karşılanacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ama şu anda öncelikle kayıp olan kişiyi, en kısa sürede bulmak istiyoruz.''

VATANDAŞLAR SELE KARŞI UYARILDI

Bu arada Şavşat Belediyesi, hoparlörle yaptığı anonsla vatandaşlara meteorolojik uyarıda bulundu. Artvin Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgiler doğrultusunda, bölgede bugün de yağış beklendiği belirtilen anonsta vatandaşların sel, su baskını, dolu yağışı ve yıldırım düşmesine karşı dikkatli olmaları istendi. Ayrıca vatandaşlara, selin etkilediği bölge ile tahliye edilen binalara girmemesi çağrısı yapıldı.

''HER ŞEY 3 SANİYEDE OLDU''

Artvin'in Şavşat ilçesinde dün meydana gelen selde hayatını kaybeden Lütfiye Acar'ın, cumartesi günü yapılacak kızının düğünü için hazırlık yaptığı öğrenildi.

Şavşat ilçesinden geçen Tigrat Deresi üzerindeki iki bendin, yoğun yağış nedeniyle yıkılması sonucu meydana gelen selde, çöken evinin enkazı altında kalarak ölen Lütfiye Acar'ın kızının, cumartesi günü kızının düğününü olduğu belirtildi. Acar'ın, selden kısa süre önce komşularına davetiye dağıttığı ve düğünü için hazırlıklarını sürdürdüğü öğrenildi.

Bu arada, olayın görgü tanıklarından Ali Dede, dere kenarındaki evlerinde bulundukları sırada patlama sesi gibi bir ses duyduklarını belirterek, ''İlk önce hanım dışarı çıktı. Daha sonra ben de dışarı çıktığımda gelen sel arabaları, atölyeleri ve evleri önüne alarak götürdüğünü gördüm. Her şey 3 saniyede oldu'' dedi.

Sele kapılmaktan son anda kurtulduğunu ifade eden Dede, ''Sel suları gelmeye başlayınca ben dereden uzaklaşarak evimin yakınındaki demir korkuluklara tutunarak kurtuldum. Ama dere kenarındaki baraka türü bir yapıda ekmek yapan halamın gelininin de aralarında bulunduğu biri çocuk 4 kişiyi sular götürdü'' diye konuştu. Makine teknisyeni Müfit Yılmaz da, dere üzerinde 2008 yılından beri bent yapımının sürdüğünü belirterek, şunları anlattı:

''Dere yatağının üst kısmındaki birinci bent yıkılınca, aşağıdaki diğer bent de yıkıldı. Bentlerden kopan beton parçaları ve su aşağıya doğru gelip ev ve iş yerlerinde tahribat oluşturdu. Bentler yeterince demir kullanılmadığı için yıkıldı. Su baskını sonrası dehşet verici bir görüntü oluştu. Şavşat bir dağın eteğine kurulduğu için 5 ile 10 yılda bir sel olur. Ancak bugüne kadar en şiddetli olan ve en ağır tahribat yapan sel, bu oldu.''

Görgü tanıklarından Haydar Yurtcan ise yaşanan selden kendilerini zarar görmediğini ancak komşularının çok zararı olduğunu belirterek, ''Böyle bir afet daha önce hiç görülmedi'' dedi.

BARTIN IRMAĞI TAŞTI: 200 İŞYERİ VE EV SULAR ALTINDA KALDI

Bartın'da 4 gündür süren şiddetli yağmurlar Bartın Irmağı'nın taşmasına neden oldu. Bartın Irmağı'nın Yalı ve Kemerköprü mevkilerindeki kollarında bulunan taşma neticesinde 200 işyeri ve ev sular altında kaldı. Şu ana kadar can kaybı yaşanmaması teselli oldu.

Bartın Valisi Halil Işık ırmağın taşması neticesinde Amasra ve Kurucaşile ilçeleriyle trafik ulaşımının sağlanamadığını söyledi. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının gerekli tedbirleri almak için gece sabaha kadar çalıştığını kaydeden Vali Işık, 3 günde metrekareye yaklaşık 300 kilogram yağmur düştüğünü söyledi. Vali Işık, can kaybının olmamasının sevindirici olduğunu söyledi.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da yaklaşık 250 personeliyle gün boyu ve gece sabaha kadar sel baskınına maruz kalan vatandaşların imdadına koştuklarını söyledi.

Vatandaşlar ise yağmurun gece boyu yağmamasının Bartın'ı daha büyük boyutlarda sel faciasından kurtardığını belirtti.

VALİ IŞIK: IRMAK TAŞKINI SONUCU BAZI VATANDAŞLAR EVLERİNDE MAHSUR KALMIŞ DURUMDA

Bartın'da etkili olan sağanak yağış nedeniyle Bartın Irmağı sabah saatlerinde taştı. Kentte etkili olan sağanakla birlikte, yaklaşık 15 kilometrelik bölümü Bartın kent merkezinden geçerek Karadeniz'e dökülen Bartın Irmağı'nın, Kemerköprü, Orduyeri ve Sarılar Köprüsü mevkilerinde taşma meydana geldi.
Yer yer 2,5-3 metre civarında su birikintilerin oluşması nedeniyle ev ve iş yerlerini su basan kentte, çok sayıda vatandaş konutlarında mahsur kaldı.

Kentin birçok yerine araçlarla ulaşım sağlanamamasından dolayı vatandaşların iş yerlerine yürüyerek gitmelerinin yoğun insan kalabalığına yol açtığı görüldü. Belediye ekipleri de halka özel araçlarla trafiğe çıkmamaları konusunda uyarılarda bulundu. Bartın Valisi Halil Işık, kentte 3 gündür etkili yağışların yaşandığını ve metrekareye 300 kilogram yağış düştüğünü söyledi. Yağış oranının diğer yıllarla kıyaslandığında çok yüksek olduğuna işaret eden Işık, şöyle konuştu:

''Bu sabah saatlerinden akşama kadar 30 kilogram daha yağış bekliyoruz. Devlet olarak çok iyi organize olduk. Önemli tedbirler aldık. Bu çerçevede olası can ve mal kayıplarını önledik. Kırsal kesimde sele kapılan insanlarımız oldu. Ancak, bunları kurtardık. Kriz merkezi olarak halkımızı devamlı uyardık. O uyarılarımızın ne kadar etkili olduğunu da sabah saatlerinde anladık. Su seviyesi sürekli yükselen ırmak, tahmin ettiğimiz gibi taştı. Irmağın geçtiği bazı güzergahlar suyla kaplandı. Oralarda bulunan ev ve iş yerlerimizi de su bastı. Bu nedenle Amasra ve Kurucaşile ilçemizle ulaşım kesildi.''

EVLERİNDE MAHSUR KALDILAR

Yaklaşık 1000 civarında kişinin ırmağın taşması soncu oluşan su birikintilerinden dolayı evlerinde mahsur kaldığını, ancak herhangi tehlikenin söz konusu olmadığını anlatan Vali Işık, şunları kaydetti:

''Irmak taşkını sonucu bazı vatandaşlar evlerinde mahsur kalmış durumdalar. Belediyemiz ve İl Özel İdare Müdürlüğü araçlarımızı bölgeye sevk ettik. Gerekli çalışmalara başlandı. Devlet olarak her türlü tedbiri almış durumdayız. Irmak kenarındaki evlerimizde oturan vatandaşlarımıza, yatılı okullarımızı ve yurtları açtık. Onların barınma ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Can kaybının olmadığı taşkınlar nedeniyle Kızılay mobil aşevi kurarak yemek dağıtımına başladı. Gelen ihbarları değerlendirerek araç ve gereçlerimizi sevk ediyoruz. Ekiplerimiz, gece gündüz demeden çalışıyorlar.''

Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çetin de Kriz Merkezi'ne gelen ihbarlar doğrultusunda 40 haneye Kızılay'ın kurduğu aşevinden yemek gönderildiğini söyledi. Hüseyin Çetin, yiyecek ihtiyacı duyan vatandaşların Belediye ile irtibata geçmesi durumunda araçlarıyla yemek götürdüklerini kaydetti.

BARTIN-KARABÜK YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Bartın valisi Halil Işık, sağanak yağış sonucu Bartın-Karabük yolunun ulaşıma kapandığını, taşkınlardan etkilenen bölgelerde evlerin boşaltıldığını söyledi. Arıt beldesindeki yatılı bir Kuran kursunda mahsur kalan 3 öğrencinin kurtarıldığını, taşkınlara maruz kalan bölgedeki evlerde yaşayanların daha yüksek kotlara çıkarıldığını anlatan Işık, şöyle konuştu:

''Şu ana kadar herhangi can kaybı söz konusu değil. Kozcağız beldesine bağlı Sütlüce köyünde içinde 3 çocuğun bulunduğu park halindeki otomobil sele kapıldı, ancak köylüler tarafından çocuklar kurtarıldı. Çocukların sağlık kontrolünden geçirilmesi için bölgeye gittiği sırada bir ambülans da sel sularında mahsur kaldı, ancak o da kurtarıldı. Çocukların neden otomobilde bulunduğu konusunda bilgi alamadık. Olumsuz bir durum yok.''

TÜRK KIZILAYINDAN BARTIN'A YARDIM ELİ

Karadeniz Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi Müdürü Mustafa Yılmaz, Bartın'da meydana gelen sel nedeniyle gerekli çalışmalar başladıklarını söyledi.

Bartın'da 100 ailenin evlerini terk ettiğini belirten Yılmaz, ilk etapta yiyecek ve içecek ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bir adet seyyar mutfak ve 1000 adet battaniye ve içme suyu gönderildiğini vurguladı.

Yılmaz, yola çıkan ekibin afet bölgesinde yapacağı incelemenin ardından belirlenen ihtiyaçların temin edileceğini ve afet bölgesine gönderileceğini belirtti.

ŞAVŞAT BELEDİYE BAŞKANI KÖROĞLU: YIKILAN BENTLERİN YAPILIŞ ŞEKLİNDE KULLANILAN KUM UYGUN DEĞİL, KULLANILAN ÇAKIL UCUZ

Şavşat Belediye Başkanı Naci Köroğlu, Tigrat Deresi'nin taşması sonucu dün meydana gelen sel felaketinin yaşanmasına, dere üzerindeki bentlerin amacına uygun şekilde yapılmamasının neden olduğunu söyledi.

Köroğlu, dere üzerinde bulunan 13 bendin 7'sinin yıkıldığını ve bunun da yaşanan felakete neden olduğunu öne sürdü. Bentlerin amacına uygun olarak yapılmadığını iddia eden Köroğlu, ''Yapılış şeklinde, inşaat şeklinde yanlışlar var. Kullanılan çimento yeterli değil, kum uygun değil, kullanılın çakıl ucuz. Bizim bir sözümüz var, 'Halep oradaysa arşın buradadır'. Beton burada, Şavşat burada. Sağlam olsa 13 bendin 7'si yıkılır mı, temel yok, malzeme yok. 2 milyon lira diye söyleniyor Bayındırlık Bakanlığının birim fiyatı. Ancak 935 bin liraya ihale edilmiş, verilmiş. Yüzde 50'den fazla fiyat kıran adam elbette çalacak, elbette ki bir şeyler yapacak'' diye konuştu.

Belediye Başkanı Köroğlu, 50 yaşında olduğunu ve böyle bir sel felaketi Şavşat'ta görmediğini anlatarak, şöyle devam etti:

''Çünkü orada 130 yıllık değirmen var ve o değirmen düne kadar yaşıyordu. Bentler yapılmadan öncede aynı yağmur yağıyordu. 7 bendin bozulmasıyla birden boşalan suyun gücünü düşünün. 7-10 metre dolu kabın boşaldığını düşünün, ne olur? 5 katlı binanın 5'inci katını da vurur. Değirmen yerinde yok. Bentlerin yapılma amacında değil, yapılış şeklinde yanlış var. Bir metreküp kuma, 6 tane çimento olmalı, ama 1 metreküp yıkanmış temizlenmiş çakıl olmalı. Burada dereden rastgele çıkarıltılan kumlu, taşlı, çamurlu şeye 3 tane çimento katarsan böyle beton olur.''

Bentlerin yapımıyla ilgili konuyu Kaymakama söylediğini ifade eden Köroğlu, Kaymakamlığın da bunu DSİ'ye aktardığını, ancak herhangi bir sonuç alınamadığını kaydetti.

''DAHA KÖTÜ FELAKETLER YAŞANABİLİR''

Naci Köroğlu, şu anda 6 bendin ayakta olduğunu, bunların yıkılması durumunda daha kötü felaketler yaşanabileceğini belirterek, şunları söyledi:

''Vali Bey'e de konuyu arz ettim. Bu bentlerin açılma durumu var. Allah korusun bu olursa o zaman daha çok kayıplar olacak. Şu anda arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Arkadaşlara, 'Temelleri iyi kontrol edelim ondan sonra dereye girip çalışmalara devam edelim' dedim. Kayıplarda, akrabam derecesinde kişiler de var. Buna rağmen, 'Arama kurtarma çalışmalarını durduralım, bentlerin temeline bakalım' dedim. Bir bent uçarsa diğerleri de uçar. Bentlerin delinerek, suyun kontrollü olarak boşaltılması lazım.'' Bentlerin amacına uygun şekilde yapılması halinde faydası olacağını vurgulayan Köroğlu, ''Ama böyle yapılacaksa hiç yapılmasın. Eski deremiz daha güzeldi'' dedi.

ORDU'NUN PERŞEMBE KAYMAKAMI ALKAN: EN BÜYÜK HASAR İLÇE MERKEZİNDE MEYDANA GELDİ

Ordu'nun Perşembe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, sel ve heyelanda en büyük hasarın ilçe merkezinde oluştuğunu belirtti. Alkan, Perşembe ilçesindeki sel ve heyelanın yaralarının sarılmaya çalışıldığını ifade etti.

Hasar tespiti için bir ekip oluşturduklarını, çalışmaların devam ettiğini belirten Alkan, Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nden sel ve heyelanda evleri zarar görenler için barınma yardımı isteyeceklerini bildirdi. Heyelan nedeniyle kapanan köy yollarının açıldığını, üç köyde de çalışmaların devam ettiğini belirten Alkan, şunları söyledi:

''Elektrik verilemeyen 16 köye, 3 mahalle dışında elektrik verilmeye başlandı. Köy yollarında İl Özel İdaresi, Ordu Belediyesi, Kaymakamlık ve Karayolları ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. En büyük hasar ilçe merkezinde meydana geldi. İlçe merkezinde de çalışmalar devam ediyor. Ordu Belediyesi başta olmak üzere ilçe ve belde belediye ekiplerinden yardım alıyoruz.''

Alkan, bölgede sel ve heyelan riskinin devam ettiğine de işaret ederek vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Öte yandan, ilçenin büyük bölümüne altyapının gördüğü hasar nedeniyle su verilemiyor. Vatandaşlara belediye tarafından, suları kaynatarak tüketmeleri konusunda uyarı yapılırken, belediyenin klor dağıtımında bulunduğu da bildirildi.

İlçe merkezinde su basan ev ve iş yerlerinde tahliye çalışmaları belediye ekiplerinin yardımı ile yapılıyor.
Heyelan sonucu hayatını kaybeden 2 kişinin cenazesi ise Boğazcık köyünde toprağa verilecek.

BOLU'DA 2 KÖY SU ALTINDA

Bolu'da aralıklarla sabaha kadar devam eden sağanak, sel baskınlarına sebep oldu. Bolu'da dün akşam saatlerinde başlayan ve sabaha kadar aralıklarla devam eden sağanak yağış, sele neden oldu. Bazı köylerin sel suları altında kaldığı öğrenildi.

Dün akşam saatlerinde başlayan ve aralıklarla sabaha kadar devam eden sağanak yağış, Abant Deresi'nin taşmasına neden oldu. Taşkın sonucu dere havzasında bulunan Akçaalan ve Dereceören köyleri sular altında kaldı. Bolu belediyesine bağlı itfaiye ekipleri ve jandarma ekipleri, sel nedeniyle evlerinde mahsur kalan 20 kişiyi kurtardı. Dere kenarında bulunan tesislerin de hemen tamamı sular altında kaldı. Selin getirdiği kayalar nedeniyle Abant yolu ulaşıma kapandı. Kapanan yolun açılması için ekipler çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

ZONGULDAK'TA BAZI EV VE İŞ YERLERİNİ SU BASTI

Zonguldak'ın Gökçebey ilçesinde de sağanak yağış sonucu su baskınları yaşandı. Gökçebey Kaymakamı Çetin Kılınç, yüksek kesimlerden gelen sular nedeniyle ilçe merkezindeki bazı ev ve iş yerlerini su bastığını söyledi. Kılınç, ev ve iş yerlerine su girmesinden dolayı maddi hasarın oluştuğunu, herhangi can kaybının yaşanmadığını bildirdi.

Su baskınlarından dolayı bazı köy yollarının kapandığını anlatan Kılınç, ''Gerekli çalışmaları başlattık. Şu an için tehlike yok. Hasar tespit çalışmaları yapılıyor. İlçe merkezinde 1-1,5 metre civarında su vardı, ancak tamamen çekildi'' dedi.

TEM OTOYOLU DÜZCE KESİMİNDE HEYELAN

Karadeniz Bölgesi'ni etkisi altına alan yağışlar Düzce'de de birçok zarara yol açtı. Aşırı yağışlar nedeniyle TEM Otoyolu'nda toprak kayması meydana geldi. D-100 Karayolu'nu yağmur suları bastı, Asar Deresi'nin içinde bulunan tekne kafe parçalandı.

Düzce'de aralıklarla devam eden yağış akşam saatlerinde etkisini arttırdı. Yağışlar nedeniyle Düzce'yi ikiye bölen Asar Deresi'nde su debisi yükseldi. Dere içinde kafe yapılan tekne de parçalandı. TEM Otoyolu'nda aşarı yağışlar toprak kaymasına neden oldu.

Kaynaşlı ilçesi mevkiinde toprak kayması nedeniyle tek şerit trafiğe kapandı. Karayolları ekipleri yolun temizlenmesi ve tekrar trafiğe açılması için çalışmalara başladı. Yine Kaynaşlı ilçesinde taşan dereler nedeniyle D-100 Karayolu'nu su bastı. Araçlar trafikte ilerlemekte zorlandı. Düzce'nin Beyköy beldesinde de yağışlar nedeniyle bazı yollar ulaşıma kapandı, şehir şebekesi arıza gördü.

SAMSUN'UN TERME İLÇESİNDE ÇOK SAYIDA EKİLİ ALAN SULAR ALTINDA KALDI

Samsun'un Terme ilçesinde yağışlar nedeniyle çok sayıda ekili alanın sular altında kaldığı bildirildi.

Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, bölgede etkili olan yağışlar nedeniyle ilçede çok sayıda ekili alanın sular altında kaldığını, Tarım İlçe Müdürlüğü ekiplerince hasar tespit çalışmalarının sürdürüldüğünü belirtti.

Kendilerinin de bölgede inceleme yaptıklarını ifade eden Karamollaoğlu, seraların, soya, mısır ve çeltik ekili tarlaların sular altında kaldığını, üreticilerin kendi imkanları ile su tahliyesi yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Samsun Tarım İl Müdürü Kadir İspirli de yağışlar nedeniyle bölgede ciddi oranda Terme ilçesinde zarar oluştuğunu, zarar tespitinin yapıldığını, gerekli çalışmaların zarar tespitinin ardından gerçekleştirileceğini kaydetti.

SEL NEDENİYLE DÜZCE'YE İÇME SUYU SAĞLAYAN ŞEBEKE PATLADI, KAYNAŞLI İLÇESİ VE BEYKÖY BELDESİNDE YOLLAR ÇÖKTÜ

Düzce'de meydana gelen sel nedeniyle kente içme suyu sağlayan şebeke patladı, Kaynaşlı ilçesi ve Beyköy beldesinde yollar çöktü.

Kaynaşlı ilçesinde gece başlayan aşırı yağış nedeniyle meydana gelen sel vatandaşları uykuda yakaladı. Ev ve iş yerlerine sel suları dolan vatandaşlar sabah saatlerine kadar suları tahliye etmeye çalıştı.

Kaynaşlı Belediyesi ekipleri, DSİ ve Köy Hizmetlerinden gelen takviye iş makineleri yardımıyla taşan derelerin açılması ve heyelanların temizlenmesi çalışmalarına başladı. Beyköy Beldesinde ise sel suları nedeniyle elektrik direkleri yıkıldı vatandaşlar geceyi elektriksiz geçirmek zorunda kaldı. Uğur köyü yolunun sel sularıyla çökmesi üzerine Düzce'ye içme suyu sağlayan şebeke patladı, 15 köyün Beyköy ile olan bağlantısı tamamen kesildi.

Asar Deresi'ne akan sel suları derede bir işletmeye ait restoran amaçlı kullanılan geminin sürüklenmesine neden oldu. Daha sonra alabora olan gemi Şaguç köprüsü altında parçalandı. Köprü ayaklarını tıkayan ve bölgede sel sularının yükselmesi riskini artıran gemi, ekiplerin müdahalesiyle köprünün ayaklarından kurtarıldı. Yaklaşık 5 kilometre parçalanmış halde sürüklenen geminin iskeleti, belediye ekiplerince Yeni Taşköprü köyü girişinde dereden çıkartılarak kıyıya alındı.

KASTAMONU'DA SEL NEDENİYLE ÇOK SAYIDA EV VE İŞ YERİNİ SU BASTI

Kastamonu'nun Küre, Azdavay ve Çatalzeytin ilçelerinde meydana gelen sel nedeniyle çok sayıda ev ve iş yerini su bastı, bazı köy yolları çöktü.

Küre'de dün gece başlayan ve sabah saatlerine kadar devam eden şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen sel hayatı olumsuz etkiledi. İlçede çok sayıda ev ve iş yerinin sular altında kalmasına neden olan sel, cadde ve sokaklardaki kaldırımları söktü, yollardaki kanalizasyonları taşırdı. Küre Belediye Başkanı Kamil Aydınlı, selin ardından yaptıkları ilk incelemelere göre zararlarının büyük olduğunu belirtti.

AZDAVAY

Azdavay ilçesinde ise birçok tarım arazisi sel sularının altında kaldı. İlçe merkezinde kanalizasyon siteminden taşan sular, cadde ve sokakları kapladı.

Yükselen sel suları nedeniyle boğulma tehlikesi geçiren 3 vatandaş bir evin çatısına çıkarak kurtarılmayı bekledi. Azdavay Devlet Hastanesinin jeneratör odasına su dolması nedeniyle hastane bir süre elektriksiz kaldı.

ÇATALZEYTİN

Çatalzeytin ilçesindeki Epçeler köyü kılavuzlar mevkisine İnebolu Orman İşletme Müdürlüğünden kesim yapmak için gelen 10 işçi, bir anda yükselen sel suları nedeniyle bulundukları yamaçta mahsur kaldı. Yaklaşık 3 saat bulundukları yerde kalan işçiler, jandarma ekiplerinin yardımıyla kurtarıldı. Sel suları nedeniyle ilçede ev ve iş yerlerini su bastı, tarım alanları sular altında kaldı.

BİZE ULAŞIN