Delon'un fotoğrafı sigara yasağı kurbanı

Dior, geçmişte kullandığı, Alain Delon'un 1966'da çekilen fotoğrafına yeni reklamında yer verdi. Ancak ünlü aktörün elindeki sigara bilgisayar ortamında silindi

Sigara yasağının uygulamaya başlanacağı 19 Temmuz'da sadece üç gün kaldı. Türkiye'de kamu binaları ve eğlence yerlerinin sigara yasağına hazırlanmaya çalıştığı bu günlerde, Fransız modaevi Dior da reklamlarını yasağa göre güncellemek zorunda kaldı. Dior, "Eau Sauvage" isimli parfümünün reklamlarında ünlü Fransız aktör Alain Delon'un bir fotoğrafını tekrar kullanmaya karar verdi. Firma yakışıklı aktörün 1966'da "Havuz" adlı filmde çekilen fotoğrafını, dönemin reklam kampanyasında kullanmıştı. Delon bu fotoğrafta sigara içerken görülüyordu. Aynı fotoğrafı aynı parfümün reklamlarında yeniden kullanmaya karar veren modaevi, küçük bir hileye başvurdu. Tütün ürünlerinin reklamlarda kullanılması yasak olduğu için, firma Alain Delon'un elindeki sigarayı bilgisayar yardımıyla sildi. Öte yandan sigara yasağı için Türkiye'de hazırlıklara hız verildi. Ankara Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü, 19 Temmuz'da başlayacak, tütün ürünlerinin tüketilmesine yönelik ihlallerle ilgili şikâyetlerin yapılacağı yerler hakkında bilgi verdi.

POLİSE ŞİKÂYET EDİN

Buna göre, ihlalin olduğu yer kamu kurum ve kuruluşu ise şikâyet, kurum idari yaptırım görevlisine yapılacak. Eğer sigara yasağına, lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde uyulmazsa ilçe kolluk kuvvetlerine veya tütün kontrol kurulu ilçe denetim ekiplerine şikâyette bulunulabilecek.

BİZE ULAŞIN