Siyah Beyaz bir hikâye bu

Ahmet Boyacıoğlu ilk sinema filmi Siyah Beyaz'ın çekimlerine başladı. Film, Ankara'nın ünlü barı Siyah Beyaz çatısında buluşan insanları konu alıyor

Ankara, makûs talihini yenmek üzere. Neden mi ? Şimdilerde başkentte, Ahmet Boyacıoğlu ilk uzun metrajı Siyah Beyaz adlı filmini çekiyor. Eylül ayında ise, Tatil Kitabı ile tanınan yönetmen Seyfi Teoman, Bizim Büyük Çaresizliğimiz filmini Ankara'da çekmeyi düşünüyor. Boyacıoğlu'nun filmi Ankara'da çekmesi bir tesadüf değil. O bir Ankaralı. Aynı zamanda, uzun yıllar doktorluk yapan, fakat içindeki sinema sevgisi ağır basınca, Ankara Film Festivali'ni düzenleyen ekibe dahil olan, sonra Gezici Film Festivali'ni düzenleyen Ankara Sinema Derneği'ni Başak Emre ile kuran, bir dönem Eurimages Türkiye temsilciliği sinema dünyasının yakından tanıdığı bir sinema insanı. Birçok film jeneriğindeki teşekkür listesinde ismine rastlamamak olanaksız.

'GENÇ' KAMERA ARKASI
Filmin hem kamera önü, hem de kamera arkasındaki ekibini, kolay kolay bir araya getirmek zor. Filmde Tuncel Kurtiz, Taner Birsel, Erkan Can, Nejat İşler, Şevval Sam, Derya Alabora ve Rıza Sönmez oynuyor. Kamera arkasında ise genç bir ekip var. Filmin görüntü yönetmeni ise, Yumurta ve Süt'te çalışan Özgür Eken. Sonbahar filmi ile çıkış yapan yönetmen Özcan Alper ise, filmde yardımcı yönetmenlik yapıyor. Çekimleri devam eden filmin setine gittiğinizde Siyah Beyaz barın bir film için ne kadar uygun bir mekan olduğunu anlıyorsunuz. Duvarlarda, ağırlıklı olarak sinemacıların resimleri var: Tam 1120 tane. Bunun sebebi, bar sahibi Faruk Bey'in gerçek bir sinemasever olması. Biz oradayken, filmin 'kare as' kadrosunun tamamı da (Tuncel Kurtiz, Taner Birsel, Erkan Can, Nejat İşler, Şevval Sam ve Rıza Sönmez) barda bulunuyor. Senaryo gereği, barı kapatmayı düşünen Faruk'u (Taner Birsel) kararından vazgeçirmeye çalışacaklar. Uzun bir çekim günü olacağa benziyor. Erkan Can'ın küçük kızı Deniz de sete gelmiş. O gün Deniz'in doğum günü ve ekip hemen doğum günü pastası ile sürpriz bir kutlama yapıyor. Böylece mutlu bir başlangıç yapılıyor güne! Çekimler de büyük bir keyifle yapılıyor. Siyah Beyaz'ın, 2010'un ilk aylarında vizyona girmesi planlanıyor. Bu arada küçük bir mesaj da vermek isteriz. Çekilen bu filmde Michael Jackson ya da Beşiktaş'a ilişkin bir gönderme yok. Ama Beşiktaşlılar'ın Jackson'ı sahiplendikleri gibi, filmi de sahiplenme olasılığı yüksek!

BİZE ULAŞIN