Kainat güzeli 'demir ustası' oldu

Karabük'ün Safranbolu ilçesine, ''Konak'' adlı korku gerilim filminin çekimleri için gelen dünyanın en genç kainat güzeli Almeda Abazi, Osmanlı ordusuna üretim yapan Demirciler Çarşısı'nda demir dövdü.

Paşhan Yılmazel, Ogün Kaptanoğlu, Kerem Fırtına, Sevil Uyar, Damla Debre ve Öykü Akay'ın da rol aldığı filmin çekimlerinin sürdüğü Safranbolu'ya gelen Abazi, 18'inci ve 19'uncu yüzyıl ile 20'nci yüzyıl başlarında inşa edilmiş konakları gezdi.

Tarihi konakların bir bütün olarak izlenebildiği Hıdırlık Tepesi'nde objektiflere poz veren Almeda Abazi, Milli Mücadele döneminde bölgeye önemli hizmetlerde bulunan Dr. Ali Yaver Ataman'ın mezarı başında da dua etti.

Kainat güzeli, daha sonra Demirciler Çarşısı'nı gezerek, Osmanlı ordusuna zırh, kalkan ve kılıç üreten demir ustalarının mesleği devam ettiren az sayıdaki torunlarından bilgi aldı. Çarşıda, geçmişte ordulara savaş malzemeleri yapıldığına ilişkin anlatılan öyküleri ilgiyle dinleyen Abazi, tarihi evlerin kapılarına iki adet çakılan ve çıkardıkları sese göre gelenlerin cinsiyetini belli eden kapı tokmaklarının benzerlerini yapan ustaların aksesuar ürünlerini inceledi.

Demir ustalarının yaptığı işten etkilenen Almeda Abazi, ocakta ısıtılan demir parçasını çekiçle döverek, şekil vermeye çalıştı. Abazi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde askerlerin ayak giysisi olarak kullanılan ve Kurtuluş Savaşı yıllarında da Safranbolu'da yapılarak ordunun ihtiyacını karşılayan yemenilerin yapılışıyla ilgili de bilgi edindi.

Kainat Güzeli Abazi, el emeği ürünlerin zorluklarla yapıldığını ve büyük ustalık istediğini öğrendiğini söyledi. El sanatı ustalarının geçmişte gece gündüz çalışarak ordunun ihtiyacını karşıladığını, Kurtuluş Savaşı sırasında da önemli hizmetlerde bulunduklarını dinleyince duygulandığını belirten Abazi, şöyle dedi:

''Anlatılan öykülerden çok etkilendim ve demir dövmek istedim. İşin zorluğunu ateşin karşısında demire çekiçle vururken hissettim. Sporla uğraştığımdan demir dövmek beni yormadı. Ben Müslüman bir ailenin Müslüman kızıyım. Safranbolu, adeta geçmişe zamanda yolculuk yaptırıyor. Buradan çok özel anılarla ayrılacağım.''

BİZE ULAŞIN