Yılda 1,2 milyon kişiyi akrep sokuyor

Akrep sokmalarıyla ilgili yüksek riske sahip, toplam 2,3 milyar nüfusa sahip 7 bölgede, yıllık akrep sokması vakasının 1,2 milyon olduğu bildirildi.

Akrep sokmalarıyla ilgili yüksek riske sahip, toplam 2,3 milyar nüfusa sahip 7 bölgede, yıllık akrep sokması vakasının 1,2 milyon olduğu bildirildi.

Bu bölgelerde, yılda 3 bin 250 kişi, akrep sokması sonucu hayatını kaybediyor. Araknoloji Derneği Başkan Yardımcısı Kadir Boğaç Kunt, dünyada son 30 yıl içerisinde meydana gelen akrep sokmaları vakaları dikkate alınarak, akrep sokmalarıyla ilgili yüksek riske sahip yedi bölgenin tespit edildiğini söyledi.

Buna göre, Kuzey Sahra Afrikası (Sahra Çölü'nün batısı, Moritanya, Fas, Cezayir, Tunus, Libya ve Mısır), Sahel Kuşağı Afrikası (Senegal, Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer, Nijerya, Çad, Sudan ve Eritre), Güney Afrika, Yakın ve Orta Doğu, Güney Hindistan, Meksika ve Latin Amerika'nın güneyi ile And Dağları'nın doğusunun yüksek riskli bölgeler olduğunu belirten Kunt, şöyle konuştu:

''Türkiye'nin de dahil olduğu bu yedi bölge, toplamda 2,3 milyar kişiyi barındırıyor. Bu bölgelerde, yıllık akrep sokması vakası ise 1,2 milyon kişi. Sokma vakalarında yıllık ölüm sayısı ise 3 bin 250 kişi. Ergin bireyler, çocuklara nazaran daha sık akrep zehirine maruz kalsalar da ne yazık ki çocuklardaki ölüm oranı daha yüksek.''

Tespit edilen yedi risk bölgesinin, çoğunlukla dünyanın sosyo-ekonomik açıdan geri kalmış ülkelerini barındırdığına dikkati çeken Kunt, ''Akrep sokması sonrasında serum tedavisi ve steril yara bakımının önemi dikkate alınacak olursa, ölümlerin daha çok ikincil enfeksiyonlardan meydana geldiğini düşünmek gerekir. Çünkü tıbbi tedavi, aynı zamanda maddi külfet anlamına gelmektedir'' diye konuştu.

DÜNYANIN EN ZEHİRLİ AKREBİ

Dünyada 14 familyaya ait bin 400 tür akrep türü bulunurken, Türkiye'de 19 türün yaşadığının tespit edildiğini belirten Kunt, bir çok literatürde dünyanın en zehirli akrebi olarak geçen ''Leiurus quinquestriatus'' un (Death Stalker, Ölümcül Avcı, Ölümcül Akrep), Türkiye'nin güneydoğusunda dağılım gösterdiğini dile getirdi.

Türkiye'de meydana gelen akrep sokması vakalarının, genellikle kırsaldaki sağlık ocaklarında teşhis ve tedavi edildiğine işaret eden Kunt, ''Bu nedenle, zehirine maruz kalınan akrebin türü tespit edilmediği için kayıt altına alınamamaktadır. Alınanlar da şahsen gözlemlediğim kadarıyla pek sağlıklı değillerdir'' dedi.
Sağlık Bakanlığı Hıfzıssıhha Enstitüsü tarafından üretilen akrep serumunun, Anadolu'da yaşayan tüm akreplerin zehirine karşı etkili olduğunu ifade eden Kunt, zehre maruz kalan kişinin, vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğini kaydetti.

Tüm olumsuz tabloya rağmen ataları günümüzden 420 milyon yıl evvel ortaya çıkan akreplerin, asla ve asla kasıtlı olarak insana saldırmadıklarını vurgulayan Kunt, ''Bütün araknidler (Örümceğimsiler) gibi, onlar birer canavar değil, sadece temkinli yaklaşılması gereken canlılardır'' görüşünü sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN