Giresun sular altında

Giresun'da şiddetli yağış nedeniyle onlarca ev ve işyerini su bastı, Giresun-Trabzon Karayolu ulaşıma kapandı.

Giresun ve Ordu'da etkili olan sağanak yaşamı olumsuz etkiledi. Gün içinde yayımlanan haberlerden derlediği bilgilere göre, Giresun'da sabah saatlerinden itibaren etkili olan sağanağın neden olduğu sel, Büyük Güre ve Küçük Güre derelerinde taşkına yol açtı. Taşkın sonucu, sahil kesiminde kalan binaların giriş katlarındaki çok sayıda ev ve iş yerini su bastı.Karadeniz Sahil Yolu'ndaki su birikintileri nedeniyle çok sayıda araç yolda kaldı. Yaklaşık 2 kilometrelik araç kuyruğunun oluştuğu sahil yolu daha sonra ulaşıma yeniden açıldı.

Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesinin alt katını da su bastı. Başhekim Ahmet Bal, hastanenin alt katındaki teknik serviste 30 santimetre yüksekliğinde su biriktiğini söyledi. Ek binalarındaki kreşin alt katı ve hastanenin arşiv bölümünün önüne su dolduğunu bildiren Bal, teknik bölüm ile kreşteki suları pompalarla tahliye ettiklerini bildirdi.

''BİNDEN FAZLA ARAÇ, 3 BİN EV SU ALTINDA''

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, ildeki aşırı yağış sonucu taşan dere kenarlarında park halindeki onlarca aracın denize sürüklenerek kaybolduğunu, banka ve okulların giriş katlarının su altında kaldığını bildirdi.

Buralarda motopomplarla su tahliye çalışmalarına başlandığını bildiren Aksu, ''Taşkınlar sonucu onlarca araç, bine yakın, belki binden fazla araç, 2 bin 3 bin ev su altında, şehir su altında. Tam tespit yapamıyoruz, her taraf su altında. Su basan evleri tahliye ediyoruz'' dedi.

Öte yandan, Giresun Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Giresun il merkezinde 03.00 ile 07.00 saatleri arasında metrekareye 132.2 kilogram yağış düştü. Yetkililer, yağışın gün içinde ve yarın aynı şekilde devam edeceğini öngördüklerini bildirdi.

BULANCAK'TA MAHSUR KALAN 3 KİŞİ KURTARILDI


Bulancak ilçesinde de yağışlar nedeniyle Bulancak, Karadere ve Pazarsuyu derelerinin istinat duvarlarının bazı bölümlerinin yıkılması sonucu, ağırlıkla Telekom binasının bulunduğu bölüm olmak üzere ilçe merkezindeki çok sayıda ev ve iş yerinin bodrum ve giriş katları suyla doldu.
Yağış nedeniyle ilçedeki köylerin bir kısmında ulaşım sağlanamadığı, çökme tehlikesi bulunan bazı evlerin tahliye edildiği bildirildi.

Bu arada, yağışların ardından Bulancak ilçesi Pazarsuyu mevkisinde 3 kişi mahsur kaldı. Mahsur kalanların kurtarılması için Genelkurmay Başkanlığına ait 1 kurtarma helikopteri Merzifon'dan bölgeye hareket etti. Çalışma sonucu 3 vatandaş kurtarıldı.

Bulancak Belediye Başkanı Kadir Aydın, helikopterin halen bölgede havadan tarama yaptığını belirterek, ''Birçok yerde ulaşım sıkıntısı yaşandığı için helikopter havadan hangi bölgede sıkıntı olduğunu tespit ediyor'' dedi.

Öte yandan, Pazarsuyu Deresi'nin Yeşilhisar köyü mevkisinde evi bulunan Secaattin Gündoğdu'nun dere sularına kapılarak kaybolduğu belirtildi. Bulancak Kaymakamı Ayhan Durmuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Köye henüz ulaşamadık. Komşusu arayarak bu kişinin kayıp olduğunu bildirdi. Sivil savunma ekipleri, arama çalışması yapıyor'' dedi.

Bu arada, sel nedeniyle hasar gören Bulancak ilçesinden Kovanlık beldesine giden yolun 8. kilometreden itibaren ulaşıma kapalı olduğu öğrenildi.

Bulancak'ta yağıştan etkilenen yerlerde incelemelerde bulunan Vali Mustafa Yaman, Giresun ve Bulancak ilçesinde kriz masası oluşturduklarını, hasar tespit çalışmalarına başladıklarını belirtti.

ORDU'DA BÜLBÜL DERESİ'NDE SU SEVİYESİ YÜKSELDİ


Ordu'da bir hafta önce sel ile heyelana yol açan, 2 kişinin ölümüne ve büyük ölçüde hasara neden olan sağanak gece saatlerinden itibaren yeniden etkili olmaya başladı.
Yağış nedeniyle kent içinden geçen Bülbül Deresi'nde su seviyesi yükseldi. Yetkililer, yağışın etkisini sürdüreceğini belirterek, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

BİZE ULAŞIN