İşsiz gençlere "mesleki eğitim"

Lise ve Endüstri Meslek Lisesi ile Eğitim 2023 Derneği ortaklığında yürütülen çalışmayla, işsiz gençlere ''mesleki eğitim'' veriliyor.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin (ANKESOB) proje sahipliğinde, Dikmen Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi ile Eğitim 2023 Derneği ortaklığında yürütülen çalışmayla, işsiz gençlere ''mesleki eğitim'' veriliyor.

ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, birliklerinin Ankara'daki mesleki ve teknik eğitimin gelişimine ve istihdamın artırılmasına verdiği önemin bir göstergesi olarak, 15-24 yaş grubundaki işsiz gençlere çalışma yaşamının beklentilerine uygun mesleki eğitim vermeye başladıklarını söyledi.

Projenin genel amacının Ankara'daki genç işsizlerin nitelikli hale getirilerek işe yerleştirilmelerine katkı sağlamak olduğunu bildiren Yiğiner, özel amacın ise başkentteki iş gücü piyasasının gereksinim duyduğu meslek dallarında mesleki yeterliliklerle donatılarak, istihdamlarını gerçekleştirmek olduğunu belirtti.

Projenin hedef kitlesinin mesleki ve teknik eğitim kurumlarının otomotiv, metal, mobilya, elektrik ve elektronik bölümünden mezun ya da eğitimini yarım bırakmış işsizler, kalfalık belgesi olan genç işsizler ile lise mezunu genç işsizlerden meydana geldiğini anlatan Yiğiner, meslek dalları arasında oto elektrikçiliği, oto elektro-mekanikeri, gaz altı kaynakçılığı, argon kaynakçılığı, mobilya imalatçılığı ve mobilya döşemeciliği olduğunu bildirdi.

Projenin ön gördüğü meslek kurslarında verilecek kişisel gelişim konuları arasında, iş arama becerileri, girişim becerileri ve iletişim becerilerinin yer aldığını anlatan ANKESOB Başkanı Yiğiner, ''Katıldıkları her kurs günü için proje bütçesinden yevmiye ödenecek. İş kazaları ve meslek hastalıkları sigorta primleri proje bütçesinden karşılanacaktır. Kursu başarıyla bitirenler katıldıkları meslek dalıyla ilgili başarı sertifikası alacaklar'' dedi.

BİZE ULAŞIN