DEPREMİ TETİKLER Mİ?

1999'DA güneş tutulmasının ardından 17 Ağustos depreminin olması, bu sabaha karşı gerçekleşen 6 buçuk dakikalık güneş tutulmasıyla ilgili endişe yarattı. Ancak deprem uzmanları, "Bu sadece tesadüf" diyor.

Prof. Dr. Naci Görür (İTÜ Maden Fakültesi):
Genellikle güneş ve ay tutulmaları ile ilgili depremi ilişkilendirenler, konunun uzmanı olmayan kişilerdir. Yapılan araştırmalar ve istatistiksel veriler, göstermiştir ki ay ve güneş tutulmalarına bağlı olan depremler tamamen tesadüfidir. Dünyada bir günde çeşitli büyüklüklerde çok sayıda deprem meydana gelmektedir. Depremleri oluşturan güç ve kuvvet dünyanın iç dinamiğiyle ilgilidir. Konveksiyon akımları litosferdeki levhaları hareket ettirir ve depremlere neden olur. 1999'da güneş tutulmasından bir hafta sonra büyük Marmara depreminin olması da bir tesadüftür. Deprem bir gün elbet gelecek ama bunun nedeni güneş tutulması olmayacak.

Astrolog Öner Döşer:
Tutulma öncü burçlardan Yengeç burcunda gerçekleştiğinden, Yengeç burcu kapsamındaki İstanbul'un politik, stratejik, ekonomik, sosyal ve jeolojik açıdan büyük önem taşıyacağını düşünüyorum. Japon adaları, Pasifik Okyanusu'nun güneyi ve Yeni Zelanda'da çıkabilecek siyasi, sosyal sorunların yanı sıra, deprem ve sonrasında gelecek tsunami riskini de göz ardı edemeyiz. Türkiye'de, bulaşıcı hastalıklar konusunda mutlaka ciddi önlemler alınması da gerekiyor.

BİZE ULAŞIN