Eskişehir'de plaj keyfi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesince Kent Park'ta yaptırılan açık olimpik yüzme havuzu ve yapay plajın açılışı yapıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, açılışta yaptığı konuşmada, yaklaşık 10 yıl önce Porsuk Çayı'ndaki kirliliğin kentin en büyük sorunlarından biri olduğunu söyledi.

Uzun zamandır temiz ve bakımlı bir Porsuk Çayı hayal ettiğini ifade eden Büyükerşen, şöyle konuştu:

''Hayallerimi gerçekleştiremezsem huzursuz olurum. Porsuk Çayı'na da kısa sürede hayat verdik. Kentin en önemli değerlerinden olana Porsuk, hak ettiği görünümü kazandı. Porsuk'un 10 yıl önceki kötü görünümünü vatandaşlara unutturduğumuz için övünüyorum. Eskişehir'in adeta gerdanlığı Porsuk Çayı'na elmas bir taş ekleyeceğiz. Bozkırın ortasında açacağımız plaj ve havuzun Türkiye'de benzeri yok. Dünyada da eşine ender rastlanır.''

DSİ Bölge Müdürlüğünün kentin içinden geçen kanalların üzerini kapatma projesinin bulunduğunun iddia edildiğini belirten Büyükerşen, ''Kanallar da Porsuk Çayı gibi kentin değerlerinden. Onların tekrar betonladık ve güvenli bir hale getirdik. Bu yıl da peyzajına başlayacağız. İnşallah DSİ'nin böyle bir projesi yoktur. Böyle bir karar alınırsa başta ben olmak üzere söz konusu karara karşı çıkarız'' dedi.

Daha sonra havuzda Eskişehir İhtisas Kulübü, Anadolu Üniversitesi ve Sarar yüzme kulüplerinin katıldığı yüzme yarışması düzenlendi.

Gökmeydan Mahallesi'nde bulunan Kent Park'ın içindeki havuz ve plajda 15 soyunma kabini, yaklaşık 150 şezlong ve iki cankurtaran kulesi bulunuyor.

Havuz ile yapay plajdan yararlanmak isteyenlerden 3 lira alınmasının planlandığı öğrenildi. Saat 10.00 ile 18.00 arasında hizmet verecek havuz ve yapay plaj için gelen talebe göre müşterilerin kullanım günleri belirlenecek.

BİZE ULAŞIN