Gençlere yardım için kulaç atıyorlar

Katıldıkları yüzme yarışlarında attıkları tüm kulaçları birer TL'den satan iki arkadaş, topladıkları 10 bin TL'yi sosyal sorumluluk projelerinde kullanıyor

Dostlukları Boğaziçi Üniversitesi Basketbol Takımı'na dayanan Yasemin Çam ve Hande Öktemus adlı işkadınları, ilginç bir bağış toplama yöntemi buldu. Meis-Kaş Yüzme Yarışına katılma kararı aldıktan sonra "Boşa yüzmeyelim, bir faydamız olsun" diyen ikili, attıkları her kulacı 1 TL'den satma kararı aldı. Öktemus ve Çam, elde ettikleri geliri de Alternatif Yaşam Derneği'nin 'Düşler Akademisi' projesi ile Avusturya Lisesi Mezunlar Derneği'nin Anadolu'da okuyan ve İstanbul'da staj yapmak isteyen kız öğrencilere yönelik 'Ben çalışmak istiyorum' projesine bağışlamaya karar verdi.

14 BİN KULAÇ ATTILAR

Ardından Meis-Kaş arasındaki yarışa katılan iki arkadaş, tam üç saat yüzdü. Yasemin Çam bayanlarda üçüncü, Hande Öktemus da kendi yaş grubunda birinci oldu. 7 bin 150 metrelik parkurda, toplam 14 bin kulaç atan iki arkadaş, bu kulaçları satmak için de www.bizyuzuyozvoyn. com adlı internet sitesini faaliyete geçirdi. İnternet sitelerinde iki projeyi yürüten derneklerin hesap numaralarını veren Çam ve Öktemus, "Bağışlar doğrudan derneğin hesaplarına gidiyor. Şu ana kadar 10 bin TL'nin üzerinde para toplandı. Ayni yardımlar da önemli bir yer tuttu. Düşler Akademisi kapsamında bizim topladığımız bağışlarla kurslar veriliyor" dedi. Kaş-Meis'in ardından 21. Boğaziçi Yüzme, Yelken, Kürek, Kano yarışlarına katılan iki arkadaş, 'Ben çalışmak istiyorum' projesi kapsamında İstanbul'da stajda bulunan 24 kız öğrenciye destek verdi. Yarışlarda Yasemin Çam 40-45 yaş grubunda ve kendi yaş grubunda ikinci, Öktemus ise 46-50 yaş grubunda üçüncü oldu. Derece yapmak gibi bir hedefleri olmadığını, spor yaparken insanlara yardım sağladıklarını söyleyen iki arkadaş, şimdi Boğaz'da attıkları toplam 13 bin kulacı satmaya başladı. Çam ve Öktemus 30 Ağustos'ta Çanakkale'de, ardından da Alanya'da bir yarışa katılacak.

BİZE ULAŞIN