Fazıl Say, geleceğin sanatçıları için çaldı

D-Marin 5. Uluslararası Klasik Müzik Festivali Fazıl Say ve Patricia Kopatchinskaja konseri ile başladı. 5 bin kişinin izlediği gecenin geliri, genç sanatçıların eğitimi için kullanılacak

Bodrum Turgutreis D-Marin 5. Uluslararası Klasik Müzik Festivali, önceki akşam - çoğu ayakta kalmaya bile razı - 5 binin üzerinde klasik müzik sevdalısını, Turgutreis Doğuş Marina (D-Marin) alanındaki her biri birer 'deniz limuzini'ni andıran milyon dolarlık yatların ve lacivert Akdeniz göğünde kırpışan yıldızların kucağında buluşturarak, görkemli bir açılış yaptı. Büyük Besteciler, Usta Yorumcular temasıyla yapılan festival, 25 Temmuz'a dek sürecek. Uluslararası Festivaller Birliği'ne kabul edilen ve Genel Sanat Yönetmeni olarak Yücel Canyaran'ın üstlendiği etkinliğin (piyanoda) Fazıl Say, (kemanda) Patricia Kopatchinskaja ve (perküsyonda) Aykut Köselerli'nin solist olarak sahne aldıkları ilk gecesinde, üçlüye İbrahim Yazıcı şefliğindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO) eşlik etti. Beş yılda 50 bin müziksevere erişen festivalin açılış gecesi repertuvarında, Felix Mendelssohn Bartholdy'nin Opus 64 sayılı mi minör keman konçertosu, George Gerswin'in Mavi Rapsodi'si ve Haremde 1001 Gece isimli, Fazıl Say imzalı mükemmel keman konçertosunun yanı sıra, sanatçıya ait (ve aralarında Odam Kireç Tutmuyor ile Melankoli'nin de yer aldığı ) piyano ve keman sonatları da, Kopatchinskaja'nın sempatik, yalınayak virtüözitesi ile bir araya gelerek, büyük alkış aldı. Say, Mavi Rapsodi'nin icrası ardından piyanosunun Fa diyez notasını içeren tuş kırıldıysa da, ustalığıyla eseri tamamlamayı başardı. Gecenin en dikkat çeken anları ise, çıplak ayaklı Kopatchinskaja ve Say'ın çalgılarıyla adeta koyu bir muhabbete daldıkları Summertime (Gershwin) ve Türk Marşı (Mozart) gibi 'hit' eserlerin yorumlandığı anlar oldu.

KONSERLERLE OKULA BAĞIŞ

Konserin anımsattığı çok önemli bir detay vardı. O da, Doğuş Grubu'nun sosyal sorumluluk platformu olan Doğuş Çocuk bünyesindeki Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası'nın (DÇSO) verdiği ve D-Marin Festivali'nde düzenlenen konserlerden elde edilen gelirin Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği katkılarıyla, Anadolu'nun dört bir yanındaki Güzel Sanatlar Liseleri'ne enstrüman bağışı için kullanılıyor olduğuydu. Ayrıca bu amaç için konser alanında da bağış toplanıyordu. Nitekim bu kapsamda, son üç yılda bugüne kadar Adıyaman, Bingöl, Isparta, Şanlıurfa, Uşak, Tokat, Konya, Kocaeli, Sivas, Kars, Hatay, Niğde ve Diyarbakır ile birlikte toplam 18 ilde Güzel Sanat Liseleri'ne yapılan bağışlarla; bu illerdeki öğrenciler; okullarının ihtiyaçlarına göre, piyano, keman, viyola, viyolonsel, gitar, kanun, tambur, flüt, trompet, davul gibi enstrümanlara sahip olmuş durumda.

BİZE ULAŞIN