İstiklal caddesine Şanzelize modeli

20 yıl önce araç trafiğine kapatılan caddenin etrafındaki 43 nokta daha, Paris'in ünlü Şanzelize bulvarında olduğu gibi tamamen yayaların kullanımına açılacak

Araç trafiğine 20 yıldır kapalı olan İstiklal caddesi, 43 noktada daha trafiğe kapatılıyor. Fransa'da Şanzelize, İtalya'da Genova ve İspanya'da Granada'da olduğu gibi Beyoğlu da tamamen yayaların hizmetine açılacak. Böylece egzos kirliliğinden, gürültüden arınacak olan bölgedeki tarihi mekanların yaşam süreleri de uzayacak. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Türkiye'de 2 yıldır aşama aşama uygulamaya konulan sistemin son rotüşlarının da tamamlandığını belirterek, yeni sistemle İstiklal Caddesi'nin tümden araç trafiğinden arındırılacağını söyledi.

2 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Demircan, "İstiklal Caddesi, her ne kadar kapalı da olsa bağlantı sokaklarından kontrol dışı girişler oluyordu. İşletmelerin servis ihtiyaçları İstiklal caddesinde ve çevresinde kaos oluşturuyordu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2 milyon lira yatırım yaptı. Yayalaştırılan 43 sokağın, araç trafiğinden arındırılması sağlandı" dedi. Beyoğlu'nda yürümenin daha da keyifli olacağını ifade eden Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, "Tarihi binalar, tarihi değerleri izlemek seyretmek, fotoğrafını çekmek, kameraya kaydetmek daha kolay ve güzel olacak. Yayalaştırmanın yapıldığı alanlarda yaya geçişlerini engellemeyecek ölçüde yüzlerce işletme sokaklara masa koyarak müşterilerine hizmet edecek. Değnekçilik böylece tamamen sıfıra inecek" dedi.

TÜBİTAK DESTEKLİ SİSTEM
Başkan Demircan, sokaklara yerleştirilecek ve zorunlu haller dışında kapalı kalacak pnömatik babaları hakkında basın mensuplarına bilgi verdi. TÜBİTAK tarafından desteklenen pnömatik baba sistemi, radyo frekansıyla olduğu gibi kumanda cihazıyla da çalıştırılabiliyor.

BİZE ULAŞIN