Havalar nasıl olacak?

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Muş, Bitlis ve Van çevrelerinde, akşam ve gece saatlerinde Marmara'nın kuzeyi (Edirne, Kırklareli, İstanbul, Kocaeli, Sakarya), Batı Karadeniz kıyıları (Zonguldak, Düzce, Bartın, Sinop ve İnebolu) ile Bilecik, Yalova, Bolu, Karabük ve Bursa (Yenişehir) çevrelerinde kısa süreli ve yerel olmak üzere gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek olan yağışların; Rize, Artvin, Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Marmara ve Kuzey Ege'de kıyılarında kuvvetli kuzeyli rüzgarla birlikte 2 ila 4 derece azalacak hava sıcaklığı, ülkemizin güney ve batı kesimlerinde mevsim normallerinin 3 ila 7 derece üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredecek.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, zamanla Akdeniz kıyı kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege kıyıları ile yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Ülkemizin kuzeydoğu kesimlerinde aralıklarla sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek olan yağışların; öğle saatlerinden itibaren Rize, Artvin, Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır çevrelerinde kuvvetli olması kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar, yıldırım, ani sel, su baskını ve heyelan vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

YÜKSEK SICAKLIK UYARISI: Hava sıcaklıklığının Ege ve Batı Akdeniz bölgeleri başta olmak üzere, ülkemizin güney ve batı kesimlerinde Temmuz ayı ortalama değerlerinin 3 ila 7 derece üzerinde seyredeceği tahmin edildiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Trakya ile zamanla kuzey ve doğusu parçalı çok bulutlu, Edirne ve Kırklareli ile akşam ve gece saatlerinde İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Bursa (Yenişehir) çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar öğle saatlerinden itibaren güneyi (Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bandırma, Gökçeada ve Bozcaada) ile İstanbul ve Tekirdağ çevrelerinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak esecek.

EGE: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzey kesimleri parçalı bulutlu geçecek. Rüzgar öğle saatlerinden itibaren Kuzey Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli olarak esecek. Hava sıcaklığının bölge genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık geçecek. Hava sıcaklığının bölgenin batısı (Antalya, Isparta, Burdur) ile K.Maraş çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzey kesimleri parçalı bulutlu geçecek.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren kıyıları (Zonguldak, Düzce, Bartın, İnebolu) ile gece Bolu, Karabük ve Sinop çevreleri sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Doğusu ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren Rize, Artvin ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, kuzeydoğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır) ile Van, Bitlis ve Muş çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla doğusu parçalı bulutlu geçecek.

MUŞ'TA ŞİDDETLİ YAĞIŞ

Muş'ta merkeze bağlı Kıyıbaşı köyünde şiddetli yağış nedeniyle cami ve evleri su bastı, sel sularına kapılan 70 koyun telef oldu.

Kıyıbaşı Köyü Muhtarı Şabettin Dinçer, gece şiddetli yağış nedeniyle köy deresinin taştığını söyledi.

Derenin taşması sonucu sel sularına kapılan 70 koyunun telef olduğunu, birçok ev ve köy camisini su bastığını, ekili arazilerin de sular altında kaldığını belirten Dinçer, ''Evler kullanılamaz hale geldi. Su şebekesinde tahribat var. Caminin içi su doldu. Çok zor durumdayız'' diye konuştu.

Köy sakinlerinden Hayriye Aydın da derenin taşmasıyla evinin bir anda suyla dolduğunu ve 3 çocuğunu komşularının yardımıyla boğulmaktan kurtardığını anlattı.

Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Kıyıbaşı köyünde yarın hasar tespit çalışması başlatacaklarını bildirdi.
Yağış nedeniyle can kaybının olmasının sevindirici olduğunu ifade eden Bektaş, vatandaşların su taşkınlarından doğan zararının karşılanacağını belirtti.

Bu arada, sağanak yağışın ardından köye gelen İl Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri evlerde ve köy camisinde biriken suyu vidanjörlerle boşaltmaya başladı.

BİZE ULAŞIN