Sözlerin imparatoriçesi

Fikret Şeneş 300'e yakın muhteşem şarkı sözünü yazan 88 yaşında bir büyük hanımefendi. "Memleketim" "Bir Günah Gibi" ve "Sardı Korkular" demiş mesela...

Kendinizi aslan sansanız da yanına varınca kuzu ediyor sizi. Yüzüyle, gözüyle, işvesi, cilvesi, kahkahaya kamufle olmuş otoritesi ve zehir zekâsı, çuvaldız diliyle hakkından gelemeyeceği kimse yok sanırım. Yazlık yerde, yazlık kıyafetlerle, yazdıklarını sormaya korkarak gittim. Sonra, korkuma da hak verdim, tekmilimizin şunca zamandır onun sözlerine medyum oluşuna da...

"Şair değilim, hiç şiir yazmadım" diyorsunuz da bu şarkı sözlerinin çoğu şiirin hası siz de şairlerin hanım ağası...
Yine de "şiir yazmadım" derim.

Peki, nasıl bir kuvvetli duygu pınarıdır ki bunca sel taşkını sözcüklere boğar bizi? Nereden beslenir bu yürek?
Sevdim yazdım, sevildim yazdım, kırıldım yazdım, öfkelendim yazdım evladım.

O zaman anlatın Fikret Hanım kime, ne zaman, nasıl yazdınız ilk şarkı sözünü?
1950'li yıllardı. 30'unda falanım. Bir tek Erol Büyükburç var İngilizce söyleyen. Gider dinlerdik ama kulağımı tırmalardı bazı telaffuzları. Meğer İngilizcesi yokmuş. Ben Amerikan Kız Koleji'ndenim, zamanla Erol'la samimi dost olduk. Ona şarkıların ne anlattığını tercüme ettim. Sonra kendim İngilizce şarkılar yazmaya başladım. Yıllarca şan dersi almış, konservatuvar okumuştum. Sözleri melodilere en uygun şekilde oturtmak kolay geliyordu bana.

Türkçe söz yazan ilk kadın da sizsiniz değil mi?
Tanju Okan "Strangers in the Night"a Türkçe söz yaz dedi bir gün. 1967 yılıydı sanırım. Yazdım, "İki Yabancı" dedim.

Sonra yüzlerce oldular?
300'e yakın şarkının sözü.

Bir çırpıda 5-6 tane sayayım mı?
Yanlış yapma öldürürüm!

Memleketim, Kimler Geldi Kimler Geçti, Sensiz Yıllarda, Bir Günah Gibi, Sardı Korkular, Haykıracak Nefesin Kalmasa Bile.
Aferin, dersine çalışmışsın.

40 yıldır bu dersi çalışıyor memleket ahalisi. Bu sözleri bilmeyen mi var? Haa, mesela Issız Adam filminde sözleri sizin olan Ayla Dikmen'in o eski "Anlamazdın" şarkısı gençlere de damardan nüfuz etti.
"Ağlayan bir çift göz bıraktın arkanda" dersen öyle olur. Samimi şarkılar ölmez her geçen gün daha da güçlenir.

Annenin çocukları arasından seçim yapması gibi olur mu "ilk 3 şarkınız" desem?
Olmaz. Bir Günah Gibi, Bana Yalan Söylediler, Senden Sonra...

ALPMAN'IN VEFASIZLIĞI
Niye bıraktınız şarkı sözü yazmayı?
Artık çekemiyorum. Hatırsızlık, nankörlük, vefasızlık kırdı beni. Zaten müzik de iyice yozlaştı. Şarkı yazacağım diye kendi kendimi yiyemem bu yaştan sonra. Sıhhatim bozuluyor vallahi.

En büyük vefasızlık kimden?
Ayten Alpman'dan. O caz söylerdi. Çağırdım, "Bak bunu okuyacaksın. Adı da 'Bir Başkadır Benim Memleketim' olacak" dedim. İsyan etti: "Ben cazcıyım, okumam öyle şeyler" dedi. Kadın zaten o sözlerin anlattığı duyguları yaşamamış. Memleket bilmiyor. Tek tek anlattım, neredeyse sopa zoruyla okuttum. Sonuç ortada. On yıllardır o şarkı ona dikilmiş harika bir elbise gibi nerelere taşıdı kendisini.

Vefasızlık kısmı ne?
Bir gün ağzından duydunuz mu "Bu şarkıyı Fikret Hanım yazdı" diye.

Ajda'ya da ambargo koymuştunuz?
Kaç defa küstük onunla da. İlk zamanlar o da isyankârdı. Düşünsene "Kimler Geldi Kimler Geçti"yi okumak istemedi. "Sana bir daha asla şarkı yazmam dedim," blöfüm tuttu. Zaten şarkılarımı en iyi söyleyen odur. Çok yakınımda büyüdüğü için ne hissettiğimi bilir ve hissettirir şarkıda. Hele son yıllarda Ajda mükemmel geliştirdi kendini.

BİZE ULAŞIN