'Alice çılgınlar diyarında'

Yönetmen Tim Burton, yeni filmi Alice Harikalar Diyarında hakkında konuştu. Burton, fragmanı ilk kez yayınlanan filmi için, 'karakterlerin hemen hepsinin bir parça çılgın olduğunu' vurguluyor

Birçok kişinin ezbere bildiği, İngiliz yazar Lewis Carroll'ün dünya klasikleri arasına giren çocuk masalı Alice Harikalar Diyarında'nın, film macerası şu sıralar dünyada sinemaseverleri acayip heyecanlandırıyor. Daha Tim Burton'ın projeyi açıkladığı andan itibaren epey gürültü koparan film yeni sezonun en iddialı yapımlarından biri. Fragmanıyla, setten düşen ilk görüntüleriyle, Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman ve Anne Hathaway gibi oyunculardan oluşan kadrosuyla, üç boyutlu çekiliyor olmasıyla heyecan katsayısını artıran film 5 Mart 2010'da Türkiye'de gösterime girecek. Filmle ilgili olarak, ABD'nin San Diego kentinde yapılan uluslararası çizgi roman fuarı Comic Con'a gelen yönetmen Tim Burton, Reuters'a özel bir söyleşi verdi ve filmle ilgili kimi bilinmeyenleri açık etti.

- Alice Harikalar Diyarında filmine dair vizyonunuzu tarif edebiliyor musunuz?
- Hayır. Çünkü daha yapacak çok işim var! (Gülüyor) Yani demek istediğim, burada bir film yapmaya çalışıyoruz. Ben yalnızca birtakım versiyonları elden geçiriyorum... Aslına bakılırsa bu kitap da çizgi romancılığa pek yakın duruyor. Her ne kadar temelini bu kitaptan alan ve çok beğendiğim bir versiyon görmemiş olsam bile, burada birtakım sıradışı olayların art arda geldiğini hep bildim ve bundan da çok hoşlandım. Kitaptaki herkes bir parça çılgın ve kitapta görece pasif bir küçük kızın bölümden bölüme geçişini izliyorsunuz. Bu bakımdan hikâyeler ve kitapların ikonik duruşları bir yana, hiçbir zaman bu kitapta çekmeye değer, sinemaya aktarılabilir düzeyde bir filmin yer aldığı duygusuna kapılmamıştım. Bu beni filmi çekmeye itti.

- Lewis Carroll'ün kaynak malzemesinden aldıklarınız neler oldu?
- Jabberwocky Şiiri de dahil olmak üzere, filmin hemen tamamı Lewis Carroll'ün malzemesine dayalı. Önceki Alice filmleri hep küçük bir kızın bir dolu garip karakterle oradan oraya geçişi üzerineydi. Ben ise ekibimle bunun da ötesine geçmeye ve manası olan, tutkulu bir hikâye anlatmaya çalıştım.

- Eski Alice filmlerini izlediniz mi?
- Geçen yıllar boyu birçok Alice filmini izlemiştim. Hatta aralarında, 1970'lerde izlediğim bir müzikal porno olduğunu bile anımsarım!

- Bir filme başlamadan, izleyicisini tahayyül eder misiniz?
- Tam değil! (Gülüyor). Değil, çünkü bunu yapabileceğimize inanmıyorum. Örneğin The Nightmare Before Christmas filmini yaptığım sırada insanlar bu filmin çok garip olduğunu düşündü, ama çocuklar bu filme bayıldı. Bunun dışında Charlie'nin Çikolata Fabrikası filmi üzerinden Roald Dahl kitapları üzerine de çalışmalarım oldu; onlar da acayipti ama çocuklar yine çok sevdi.

- Çılgın Şapkacı karakterini Johnny Depp'in üstlenmesi nasıl oldu?
- Johnny giyinip kuşanmayı seviyor. Alice Harikalar Diyarında karakterleri ile, hemen tümü çok fazla alt metin olmaksızın yeterince çılgın görünüyorlar zaten. Zannediyorum ki Johnny bunun da dibine, insani bir şeyler, bir tür nitelik katmayı tercih etmek istemiş olmalı. Şapkacıyı biraz daha anlamaya çalışmış olmalı. Kaldı ki biz filmde hemen her karaktere kendi iç deliliğini teslim etmeye çalıştık. Johnny de bunu keşfetmekte gayet iyiydi. çünkü sanırım o zaten çılgının biri.

BİZE ULAŞIN