Araz yarın toprağa verilecek

İstanbul'da önceki gün hayatını kaybeden gazeteci-yazar Nezihe Araz'ın cenazesi yarın toprağa verilecek.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden (TGC) alınan bilgiye göre, 87 yaşında yaşama gözlerini yuman Araz için yarın saat 10.30'da Harbiye Kenter Tiyatrosu'nda tören düzenlenecek. Araz'ın cenazesi, bu törenin ardından Levent Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazından sonra Yeniköy Mezarlığı'nda defnedilecek.

Ankara'da 1922 yılında doğan ve Ankara Milletvekili Rıfat Araz'ın kızı olan Nezihe Araz, 1941 yılında Ankara Kız Lisesi'ni, 1946'da da Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdi.
Gazeteciliğe 1952 yılında Resimli Hayat dergisinde başlayan Nezihe Araz, Hayat Dergisi, Havadis, Yeni Sabah, Akşam, Tasvir, Yeni İstanbul, Yeni Gazete, Hürriyet, Milliyet ve Meydan gazetelerinde çalıştı. Basın Şeref Kartı ve 2003 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi olan Araz'ın, araştırma ve röportajlarının yanı sıra şiir ve tiyatro oyunları kitaplaştırıldı.

Yunus Emre'nin yaşamını ''Dertli Dolap'', Mevlana'nın yaşamını ise ''Aşk Peygamberi'' kitaplarında anlatan Araz, Hazreti Muhammet ve Fatih Sultan Mehmet'in yaşam hikayelerini de yazdı.

Şiirlerini ''Benim Dünyam'' ve ''Yalnız Ağaç'' kitaplarında toplayan Araz, Meydan-Larousse, Larousse-Gençlik ve Kaynak Kitaplar Yayınevi'nin hazırladığı Türkiye Ansiklopedisi'nin yayıncıları arasında yer aldı.
Müzikli çocuk oyunları da yazan Araz'ın ''Bozkır Güzellemesi'', ''Öyle Bir Nevcivan'', ''Alacakaranlık'', ''İmparatorun İki Oğlu'', ''Afife Jale'', ''Cahide'', ''Ballar Balını Buldum'' oyunları Devlet Tiyatroları repertuvarına alındı. ''O Kadın'', ''Ekmek Kavgası'', ''İhtiras Fırtınası'', ''Afife Jale'' ve ''Hanım'' adlı senaryoları filme çekilen Araz, 1984'ten sonra televizyonda ''Hanımlar Sizin İçin'' adlı seri programa da imza attı.

Anadolu halk törelerini, özellikle kadın giyim ve süs eşyasının özelliklerini ve bunlara ilişkin anekdotları derleyen Araz, Anadolu kadınları baş süslemelerinden bir koleksiyon oluşturdu. Araz, Orta Anadolu Yörükleri arasında yaptığı araştırmaları ''Kırk Pencereli Konak'' adıyla yayınladı.

Nezihe Araz, Kent Oyuncuları tarafından sergilenen ''Hayattan Yapraklar'' adlı televizyon dizisini ve yine Kent Oyuncuları'nın sergilediği ''Akıllı Tavşan ve Güçlü Aslan'', ''Sihirli Fındıklar'' adlı müzikli çocuk oyunlarını yazdı.

BİZE ULAŞIN