Balıkçılara dadanan tefeci çetesi çöktü

Balıkçıları borçlandırıp tekne ve dükkânlarına el koyan 13 kişilik tefeci çetesi yakalandı. Çetenin 34 milyon TL tahsilat yaptığı ortaya çıktı

İstanbul Kumkapı Balıkçılar Hali'ndeki esnafa yüksek faizle para vererek, borcunu ödemeyenlerin işyerlerini ve balıkçı teknelerini ele geçiren tahsilat ve tefecilik çetesinin son iki yılda milyonlarca TL tahsilat yaptığı belirlendi. İstanbul Kumkapı Balıkçılar Hali'nde bulunan balıkçı esnafı, 2007 yılında işlerinin kötü gitmesi üzerine işlerini devam ettirebilmek için çareyi tefecilerden borç almakta buldu. Ancak zaman içerisinde balıkçı esnafı borç aldıkları tefecilere paralarını ödemekte sıkıntı yaşamaya başladı. Tefeciler ilk olarak 2007 yılı içerisinde yüksek faizle para verdikleri ama geri ödeme alamadıkları Cem Türkoğlu'na ait Türkoğlu Balıkçılık firmasını borca karşılık ele geçirdi.

HAL'İ ELE GEÇİRDİLER

Bu süre içinde neredeyse tüm hâl esnafına yüksek faizle borç para veren tefeciler, daha sonra ödeme yapamayanların işyerlerine ve teknelerine zorla el koymaya başladı. Tefeciler bu şekilde balıkçılıkla geçinen 6 esnafın teknelerine el koydu. "Tefecilik", "tahsilat" ve "tetikçiler" diye üç grup halinde çalışan çeteye yönelik olarak geçtiğimiz hafta Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri gelen şikâyetleri değerlendirerek operasyon yaptı.

KUYUMCU ÇIKTI

Operasyonda çetenin tahsilat grubu lideri Arsen Çılbıyıkoğlu, yardımcısı ve tetikçiler grubunun lideri Manuk Sanoyan, finans sorumlusu ve Kapalıçarşı'da Damar Kuyumculuk'un sahibi Varojan Mor ile Haritun Temel, Agop Acar, Rober Haner, Oktay Cengiz, Cumhur Yaşari, Alparslan Sevil, Halil Irak ve Yahya Kır gözaltına alındı. Son iki yılda balıkçılar halinden 34 milyon TL'lik tahsilat yaptığı belirlenen çetenin 13 üyesi, dün emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

BİZE ULAŞIN