Bedenleri ayrıldı dramları sürüyor

Siyam ikizi Aydan ile Nurdan, 6 aylıkken ameliyatla ayrıldı. Göğüs kafeslerindeki büyüme nedeniyle zor günler yaşayan ikizler, parasızlıktan tedavi olamıyor

Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Hancağız köyünde 13 yıl önce siyam ikizi olarak dünyaya gelen Aydan ve Nurdan, henüz 6 aylıkken başarılı bir ameliyatla ayrılmalarına rağmen ortak acılarla yaşıyor. Göğüs kafeslerinde büyüme olan siyam ikizleri, ailelerinin maddi imkânsızlıkları nedeniyle yurtdışına giderek tedavilerini yaptıramıyor.

6.5 SAATLİK AMELİYAT

23 Ağustos 1996'da Hasan ve Bedia Yıldız çiftinin son çocukları olarak Antakya'da dünyaya gelen Aydan ve Nurdan, henüz 6 aylıkken Almanya'da ameliyat oldu. 6.5 saat süren ameliyat sonunda göğüs kafeslerinden yapışık, ortak karaciğer ve bağırsaklara sahip olarak doğan siyam ikizleri birbirlerinden ayrıldı. İkizlerin ameliyatında tam 16 doktor görev aldı. Ancak 'ayrılık'la sonuçlanan operasyon, uzun soluklu bir tedavi sürecinin sadece başlangıcıydı.

HER ŞEYİNİ HARCADI
İkizlerin babası 33 yıllık TIR şoförü Hasan Yıldız, çocuklarının sağlığı için tüm servetini harcadı. İlk ve ikinci kontroller için köydeki iki arsasını sattı, kızlarını Almanya'ya kontrole götürdü. Tedavi sürecinde evleri satıldı, kirada oturdukları eve haciz geldi. Ancak ikizlerin sağlığı tam olarak düzelmedi. Göğüs kafeslerinde büyüme olan siyam ikizlerinin yeniden Almanya'ya gitmesi gerekiyordu. Ne var ki parasızlık nedeniyle gidemediler. Baba Yıldız, "Almanya'daki doktorlar, ikizlerimin göğüs kafeslerini düzeltmek için 12 yaşındayken bir operasyon daha geçirmeleri gerektiğini söylemişti. Ancak maddi imkânım olmadığı için kızlarımı geçen yıl Almanya'ya götüremedim. Bu rahatsızlığın sonunda ne olacak onu dahi bilmiyoruz" diye konuştu. Anne ise çaresizlikten gözyaşı döküyor.

'PSİKOLOJİMİZ BOZULDU'
Yaşadıkları rahatsızlıktan dolayı psikolojilerinin bozulduğunu anlatan siyam ikizlerinden Aydan, "Bu derslerimize de yansıdı. Almanya'ya gitmek istiyoruz ancak ailemin maddi imkanı yok. Bu konuda Başbakanımız'dan ve hayırseverlerimizden yardım bekliyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN