Hafta sonu kavrulacağız - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzeydoğu kesimlerinde aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde yağış bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı, öğle saatlerinden sonra Akdeniz kıyı kesiminde güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, iç ve batı kesimlerde kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

YÜKSEK SICAKLIK UYARISI: Hava sıcaklığının Güney Ege ve Akdeniz bölgelerimizde Temmuz ayı ortalama değerlerinin 3 ila 5 derece üzerinde seyredeceği tahmin edildiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

HAFTA SONU SICAKLIKLAR 5 İLA 9 DERECE ARTACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hafta sonu hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzerine çıkacağını açıkladı. Sıcak hava dalgasından en fazla etkilenecek olan illerin başında gelen Aydın'da Pazar günü sıcaklığın 42 dereceği bulacağı belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan haftalık meteorolojik ihbar raporunda önümüzdeki Cuma, Cumartesi ve Pazar yurgun bazı bölgelerinde sıcak hava dalgasının etkili olacağı duyuruldu. Sıcak hava dalgasının Marmara'nın güney ve batısında yer alan Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Bursa, Bilecik ve Sakarya illeri ile Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde etkili olacağı belirtilirken; sıcak hava dalgasının sonucu olarak güneş çarpmaları vakalarının ortaya çıkabileceği kaydedildi. Raporda; vatandaşların güneş çarpmalarına karşı gerekli önlemleri alması konusunda uyarılara yer verildi.

Hafta sonu beklenen sıcaklık sınıflandırmasına da yer verilen raporda; sıcak hava dalgasının
Mevsim normallerinin 3-5 derece üzerinde, kuvvetli sıcak hava dalgasının mevsim normallerinin 5-9 derece üzerinde ve ekstrem sıcak hava dalgasının da mevsim normallerinin 10 derece ve üzerinde gerçekleşeceği bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan haftalık meteorolojik ihbar raporu ve hafta sonu Aydın'da beklenen sıcaklık tahminleri hakkında bilgiler veren Aydın Meteoroloji Müdürü Mustafa Yılmaz, hafta sonu yurdun büyük bölümünde etkili olacak sıcak hava dalgasından Aydın'ın da önemli ölçüde etkileneceğini söyledi.

Cuma günü Aydın'da hava sıcaklığının 22/40 derece olmasının beklendiğini anımsatan Yılmaz, aynı tarihteki uzun yıllar ortalamasının 20/36 derece olduğunu ifade etti. Cumartesi günü de beklenen sıcaklık tahmininin 23/41 derece olduğunun altını çizen Yılmaz, aynı tarihteki uzun yıllar sıcaklık ortalamasının 21/36 derece olduğunu kaydetti. Pazar günü ise Aydın'da hissedilen sıcaklığın bu yılın en yüksek seviyesi olan 24/42 dereceye ulaşacağına dikkat çeken Yılmaz, aynı tarihteki uzun yıllar ortalamasının 21/36 derece olduğunu sözlerine ekledi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Az bulutlu ve açık, zamanla kuzey ve doğusu parçalı bulutlu geçecek. Rüzgar; bölge genelinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak esecek.

EGE: Az bulutlu ve açık geçecek. Rüzgar; Kuzey Ege kıyılarında kuzey yönlerden kuvvetli olarak esecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla Doğu Akdeniz'in iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzeydoğusu parçalı bulutlu geçecek.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı, kıyı kesimleri çok bulutlu geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Doğusu ile zamanla bölge geneli parçalı çok bulutlu, kıyıları (Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Hopa) ile Artvin çevreleri aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu, zamanla kuzey ve doğu kesimleri parçalı ve çok bulutlu geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BİZE ULAŞIN