Ebru Çeliktuğ: Metropol kabusu

Tony Scott imzalı "METRODAN KAÇIŞ" (The Talking of Pelham 1 2 3), New York metrosunda geçen, gerilim dozu yüksek, tam bir kedi-fare oyunu. 1974 yapımı aynı adlı filmden günümüze uyarlanan filmde başrolleri paylaşan John Travolta ve Denzel Washington'a zengin bir yardımcı oyuncu kadrosu eşlik ediyor.

Cuma 31.07.2009 09:21
Güncelleme: Cuma 31.07.2009 09:22
ABONE OL
Metrodan Kaçış", 1974 yapımı orijinal filmin yeniden yapımı olarak gözüküyor olsa da, yapımcı Todd Black farklı bir tanımlama yapıyor: "Filmi tekrar izledik ve ne kadar eğlenceli bir film olduğunu fark ettik. 'Yeniden yapmak' yerine 'yeniden anlatma" nın daha doğru olacağını hissettik." Yönetmen Tony Scott ise "Harika ama yeni neslin ya da günümüz sinemaseverlerinin bilmediği bir hikaye. Dünya, özellikle New York şehri 1974'ten bu yana çok değişti" diyor, "Karakterlerin motivasyonunun çok farklı olduğunu düşünüyorum. İki filmin benzerliklerinin başında, metroda meydana gelen bir rehin alma olayı geliyor. Ama eski filmde karşı kutupları canlandıran Robert Shaw ve Walter Matthau ile yeni filmdeki John Travolta ve Denzel Washington arasında büyük motivasyon farkı var."

John Godey'nin (gerçek adı Morton Freedgod) 1973'te yayımlanan romanından uyarlanan 1974 yapımı "Metrodan Kaçış", Joseph Sargent yönetiminde, Walter Matthau ve Robert Shaw'u karşı karşıya getiriyordu. Eski bir paralı asker olan İngiliz Bernard Ryder'ın (Robert Shaw) liderliğindeki dört kişilik korsan çetesi, New York'ta Pelham durağından hareket eden metro trenlerinden birini rehin alıyor ve bir milyon dolarlık fidye talepleri yerine getirilmezse, saat başı rehin aldıkları yolculardan bir kişiyi öldürecekleri tehdidinde bulunuyorlardı. Peki, metro gibi bir yerden parayı alsalar da nasıl ve nereye kaçabilirlerdi? İlk bakışta mantık dışı gözükse de aslında çok da üzerinde düşünülüp titizlikle planlanmış bir planları vardı. Çetedekilerden biri, görevinden haksız yere atıldığı için kuruma kin duyan vatman Harold Longman'di (Martin Balsam) ve metroyu avucunun içi gibi biliyordu. New York Ulaştırma Kurumu'nun polislerinden Walter Matthau ise, rehineleri kurtarabilmek için korsanların lideri Ryder ile sıkı bir pazarlığa girişiyor, bir yandan şaşkınlığa uğramış New York Polis Teşkilatı'na durumu anlatmaya çalışıyordu. Belediye Başkanı bile, olayın vahametine sadece kendi açısından yaklaşıyor, oy kaybetmeden işin içinden nasıl çıkacağının hesabıyla uğraşıyordu.

(...)

"Metrodan Kaçış"ta, eski filmdeki polis memuru Walter Garber (Walter Matthau), bu kez karşımıza New York metrosunun hareket memuru olarak çıkıyor ve Denzel Washington tarafından canlandırılıyor. Rüşvet aldığı iddiasıyla rütbesi düşürülen ve pozisyonu değişen Garber'ın hayatı, metro trenlerinden birinin kaçırılmasıyla adeta kararıyor. Ryder adlı (John Travolta) sağı solu belli olmayan tehlikeli bir adamla silahlı arkadaşları, trendekileri saat başı öldürecekleri tehdidiyle, yolcuları rehin alıyor ve 10 milyon dolarlık fidye talebinde bulunuyorlar. Garber, New York metrosuna dair engin bilgisini devreye sokarak, filmin yaklaşık üçte ikisi boyunca, yüz yüze gelmeden telefonla görüştüğü Ryder'ı adeta bir zeka oyunu içindeymişçesine alt etmeye çalışıyor.

(...)

Tony Scott, gerçek hayatı, gerçek kişileri çekmeyi seven bir yönetmen olarak olabildiğince özel efektlerden, dijital müdahalelerden uzak kalmaya çalıştığını söylüyor röportajlarda: "Annem öldüğünde 95 yaşındaydı ve filmleri seyrederken, bazı sahneleri beğenmezdi, çünkü o sahnelerde hep dijital müdahale olurdu. Ben tüm kariyerim boyunca CGI'dan uzak durdum, uçak, araba veya trenlerle ilgili filmlerde bile." 100 milyon dolarlık bütçesiyle iddialı bir yapım olan film, geçtiğimiz ay kendi ülkesinde vizyona girdi ve açılışta 23 milyon dolarlık bir gişe geliri elde etti. Genel anlamda olumlu eleştiriler alsa da, bir yeniden yapım olarak ilkiyle kıyaslandığında o kadar başarılı bulmayan eleştirmenler de var. Aksiyon severler için tatmin edici bulunan filmle ilgili olarak ilginç bir yorum da ünlü ABD'li eleştirmen Roger Ebert'a ait: "Tony Scott'ın 'Metrodan Kaçış'ında, gerçekten çok iyi bir şey olmaması dışında çok yanlış bir şey yok!" Aksiyon denince ilk akla gelen ustalardan Michael Mann'in "Halk Düşmanları" ile aynı zamanda vizyona giriyor olması, "Metrodan Kaçış"ın parıltısını azaltabilir ama, biz gene de Tony Scott imzalı gerilimi yüksek bir aksiyonun, türün hayranlarını pek fazla hayalkırıklığına uğratmayacağını umut ediyoruz.