Şehirli öğrenciler köy hayatını sevdi

Başarılı ilköğretim okullarından seçilen öğrenciler, Pendik Belediyesi'nin projesi çerçevesinde çeşitli köylere gönderildi. Çocuklar, süt sağıp, çay topladı

Cuma 31.07.2009
Son Güncelleme: Cuma 31.07.2009
ABONE OL
Pendik Belediyesi eğitim ve kültür alanında öncü bir projeye daha imza attı. İlçedeki başarılı öğrenciler, köy hayatını ve doğal yaşamı tanımaları için Türkiye'nin farklı illerine gönderildi. Proje kapsamında köylere gönderilen öğrenciler, Pendik'teki çeşitli okullardan seçildi. Derslerinde başarılı olan ilköğretim öğrencileri arasından seçilenler 5'er kişilik gruplar halinde, Isparta, Edirne, Erzurum, Gaziantep, Uşak, Rize ve Konya'daki köylere gönderildi. Kız ve erkek öğrencilerden oluşan gruba yine okullardan seçilen iki öğretmen eşlik etti. 5 öğrenci, köyde daha önceden belirlenmiş 2 ayrı ailenin evinde 5 gün boyunca konakladı, bu sürede köy yaşamının tüm ayrıntılarını yaşayarak gördü.

KENDİ SAĞDIĞIM SÜTÜ İÇTİM
Çocuklar gittikleri bölgelerde yaşadıkları ilginç deneyimleri anlattı. Rize Büyükköy'deki çay bahçelerinde 5 gün geçiren Pendik Elka İlköğretim Okulu 8. Sınıf öğrencisi Gökhan Yılmaz, "Büyük bir uğraş istiyor. Her sabah soframızda içtiğimiz çayın hangi koşullarda üretildiğini görmek bizim için büyük bir deneyim oldu" dedi. Erzurum'un Baldız Köyü'nde inek besleyip, süt sağan Pendik Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu 8. Sınıf öğrencisi İsmail Aslaner, "Hayatımda ilk kez inekten süt sağdım. Sabahları inekten kendi sağdığım sütü içmek çok keyifliydi" dedi. Abdullah Acer İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Şura Nur Küçükkaya da "Tatilimi doğa ile iç içe geçirdiğim için çok mutluyum. Çay toplamayı çok sevdim. Yorucu ama zevkli bir iş. Buraya gelirken tereddüt ediyordum, ama şimdi iyi ki gelmişim diyorum. Benim için güzel bir tatil oldu" diye konuştu.