Troya'lı Hektor ile Atatürk benzerliği

Arkeolog Rüstem Aslan'a göre, Ege'deki siyasi ve derin çizginin temeli Troya'da yatıyor ve Hektor ile Atatürk'ün ortak noktaları var

Cuma 31.07.2009
Güncelleme: Cuma 31.07.2009
ABONE OL
Ege'de bugün var olan kültürel ve siyasal çizgi, Troya Kazıları Başkan Yardımcısı, Arkeolog Rüstem Aslan'a bakılırsa Troya'dan nasibini hayli almış görünüyor. Bu çizginin temelinin MÖ 2 binli yıllara uzandığına işaret eden akademisyen, şunların altını çiziyor: "Bu konuda, birkaç yıl önce Hititçe uzmanı Prof. Strake tarafından yeniden okunan ve Achiyawa (büyük ihtimalle Akhalar) kralının Hitit kralına yolladığı, MÖ 13'üncü yüzyıla tarihlenen mektubu hatırlatmakta yarar var. Mektupta ,iki kral arasında Wilusa (Troya) önündeki adalar konusundaki tartışma dile getirilir, yani kültürel coğrafya adaların sınır olduğu bir bölgede ikiye ayrılmıştır). Yine kesin olan başka bir şey daha var ki, Pers Kralı Kserkes'ten itibaren Doğu-Batı algılaması bu bölgede kendisini belirgin bir şekilde hissettirmiştir. Ve bu durum Fatih Sultan Mehmed'e kadar da devam etmiştir. Fatih Sultan Mehmed sonrasında, Troya, Homeros ve İliada'ya karşı gösterilen soğuma ve ilgisizliğin kültürel bakış açısıyla ilgili bir sorun olduğu ise, neredeyse kesindir."

AYDINLARIN TROYA İLGİSİ

Türk aydınları arasında gelen yazar Yakup Kadri Karaosmanoğlu da Fransız romancı Anatole France okuması sırasında antik dönem yazarları üzerinden, Troya mirasıyla tanışmış. Yazarın o dönemlerde Paris'ten yeni dönen Yahya Kemal Beyatlı ile tanışması ise, bir dönüm noktası olmuş. İşte Rüstem Aslan da Yakup Kadri'nin anılarından yaptığı şu alıntıya dikkat çekiyor: "Coğrafi açıdan, bir kısmıyla da kültürel açıdan antik kültürün mirasçılarıydık. Din bizim bu mirası almamızı engellemiştir. Kendimize ait bir edebiyat yaratabilmek amacıyla yalnızca Fransızlar için değil, tüm Avrupalılar için ana kaynak olan Eski Yunan'a geri dönmek zorundayız. Bundan dolayı, şiir ve ruh anlayışımızı değiştirebilmek için onların bakış açılarını anlamalıyız." Arkeolog Aslan, Akdeniz kültürünün insanlık mirası hakkındaki, Antik Yunan düşünürü Sokrates imzalı şu saptamayı da, yazarlar Yakup Kadri ve Beyatlı'nın kendilerine şiar edindiklerinin altını çiziyor: "Biz uygar insanlar bir göletin kenarındaki kurbağalar gibi Akdeniz'in etrafında toplandık..."

EN BÜYÜK HEDEF TROYA MÜZESİ
Kazılara büyük destek veren Troya Vakfı'nın en önemli amacı, Troya'da bir Troya Müzesi'nin açılabilmesi. Bu kapsamda Çanakkale'de açılan M. Osman Korfmann Kütüphanesi'ni saymak gerekiyor. 2005'te vefat eden Korfmann, ölümünden 2 yıl önce Türk vatandaşlığına hak kazanmıştı.