Cansız manken araba kullandı

İzmir'de, sürücü kursu sahibi Emin Sular, Türkiye'de sürücü eğitimlerinin yetersizliğini protesto etmek amacıyla, sürücü koltuğuna cansız mankeni oturttuğu araçla pistte gösteri yaptı.

Pazartesi 03.08.2009 00:00
ABONE OL
Emin Sular, protesto gösterisi öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de sürücü adaylarının yeterli pist eğitiminden geçirilmediğini söyledi.

Belirli bir güzergahta sürücü adaylarına tur attırıldığını ve bununla yetinildiğini anlatan Sular, şöyle dedi:
''Eğitim ayrı, tur attırmak ayrı bir şey. Eğitmen gaza basıyor, aday, otomobil kullandığını sanıyor. Sürücü adayı, mutlaka acil freni bilmeli. Islak ve kuru zeminde fren farkını öğrenmeli. Türkiye'de direksiyon eğitmenleri bunları öğretmiyor. Öğrenciler direksiyon başına maket gibi oturtuluyor. Yasal olarak pistte verilmesi gereken 10 saatlik eğitim verilmiyor. Aynen cansız manken gibi direksiyonu tutan sürücü adayı, eğitmenin gözetiminde araba kullandığını sanıyor.''

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan denetlemelerin de yetersiz olduğunu savunan Sular, daha sonra ''kornacı Haydar'' ismini verdiği cansız mankeni sürücü koltuğuna oturttuğu aracın, eğitmen koltuğuna da kendisi geçerek, sınav pistinde gösteri yaptı.

Sular, bunu eğitimlerin yetersizliğini protesto etmek amacıyla yaptığını belirtti.