Düğün yemeğinden zehirlendiler

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde düğün yemeğinden zehirlenen yaklaşık 70 kişi, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Hastaneye gelen Tarım İlçe Müdürü, gerekli örnekleri alınması için çalışmaları başlattıklarını ve yapılacak olan araştırma sonrasında kesin sonuca ulaşacaklarını kaydetti.

Tuğba - Sercan Akkurt çiftinin düğünü için Bağlık Mahallesi'ndeki damat evinde, davetlilere tavuklu pilav ikram edildi. Gelin alındıktan sonra geçilen Sevgi Barış Dostluk Düğün Salonu'nda da yaş ve kuru pasta ile birlikte meyve suyu ikram edildi.

İkramların yapılmasından yaklaşık yarım saat sonra çoğu davetlide mide bulantısı başladı. Midesi bulanan kişi sayısının artması üzerine sağlık ekiplerine haber verildi. Bazı kişiler özel araçlarla, yaşlılar ve çocuklar ise gelen ambulanlarla Ereğli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastane girişinde kusmaya başlayan davetlilere, Acil Servis'te müdahale edildi. Zehirlenen şahıslar daha sonra İntaniye Servisi'ne alındı.

Olay üzerine hastaneye gelen ilçe Tarım Müdürü Hakan Tekin, zehirlenen davetlilerden ve hastane yetkililerinden olay hakkında bilgi aldı. Görüşmeleri sonrası bir açıklama yapan Tekin, "Düğün ncesinde pilavlı tavuk ikram edilmiş. Bu yemek yendikten yaklaşık olarak 3 saat sonra zehirlenmeler başlamış. İlk olarak ikram edilen tavuğun çiğ ve pişmiş olan numunelerini toplamaya çalışacağız. Düğün salonunda dağıtılan pasta ve kurabiye ile meyve suyundan da numuneler almaya çalışacağız. Alacağımız numuneleri inceledikten sonra ancak kesin bir netice ortaya çıkacak" dedi.

Düğünde zehirlenen birçok vatandaş, özel araçlarla hastaneye gelmeye devam etti. Birçok vatandaş hastane önünde kusmaya başladı. Hastanede yaşanan kalabalık nedeniyle zaman zaman sinirler gerildi. Çocuğunu hastaneye getiren ve ismi öğrenilemeyen bir baba, dışarı çıkmak isterken bir güvenlik görevlisinin sert tutumu ortamın gerilmesine neden oldu. Ancak araya giren vatandaşlar ve diğer güvenlik görevlileri olayı büyümeden yatıştırdı.

Eşini hastaneye getiren Bayram Bozkurt, "Düğün evine gittiğimizde eşim ikram edilen tavuklu pilavdan yedi. Düğün salonuna geldikten yaklaşık yarım saat sonra da kusmaya başladı. Kusması devam edince kendi aracımız ile hastaneye getirdik. Burada zehirlendiğini öğrendik" dedi.

Sağlık Grup Başkanlığı'ndan gelen görevliler, damat evinde ikram edilen tavuklardan ve düğün salonunda dağıtılan ikramlardan incelemek üzere örnekler aldı. Zehirlenmenin kesin sebebi, alınan numunelerin incelenmesiyle tespit edilecek.

Zehirlenen yaklaşık 70 kişi, tedavilerinin ardından taburcu edildi.

BİZE ULAŞIN