Aşırı sıcaklara dikkat! - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Çarşamba 05.08.2009 08:38
Güncelleme: Çarşamba 05.08.2009 13:40
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; öğle saatlerinden sonra Rize, Hopa ve Trabzon'un doğu ilçelerinde kısa süreli olmak üzere sağanak yağış geçişi beklenmektedir.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemiz genelinde 2 ila 4 derece artarak; güney, iç ve batı bölgelerimizde mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üzerinde seyredecek.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, zamanla iç ve güney kesimlerimizde batı ve güneybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

YÜKSEK SICAKLIK UYARISI: Hava sıcaklığının Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz ile Güneydoğu Anadolu'da mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üzerinde seyretmesi beklendiğinden oluşabilecek olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

YAĞIŞ UYARISI: Doğu Akdeniz'de yarın geceden itibaren sağanak beklendiği bildirildi. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, ortalama hava sıcaklığının gündüz saatlerinde 39 dereceye ulaştığı kentte nem oranı yüzde 60-70'ler seviyesinde seyrediyor.

Gündüzleri nem değerlerinin yüksek olmamasının hissedilen sıcaklığı artırmadığı, gece ise oranın yüzde 95'e ulaştığı, gece artan nem değerlerinin hissedilen sıcaklığı da artırdığı belirtiliyor.
Bölgede yarın geceden itibaren sağanak bekleniyor.

Yağışların cuma ve cumartesi günü özellikle yayla ve yüksek kesimlerde etkili olması, cumartesi gününden itibaren hava sıcaklığının biraz düşmesi bekleniyor.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Az bulutlu ve açık, öğleden sonra Trakya kesimi, akşam saatlerinden itibaren bölge geneli parçalı bulutlu geçecek.

EGE: Az bulutlu ve açık, akşam saatlerinden itibaren Kuzey Ege'nin iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık geçecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, akşam saatlerinden itibaren bölgenin iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Doğusu parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Rize ve Hopa çevreleri kısa süreli sağanak yağışlı, diğer yerler az bulutlu ve açık geçecek.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölgenin kuzeydoğusu parçalı bulutlu geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...