Şebnem ve köy çocukları tiyatrosu

Bodrum köylerinden seçtiği 20 çocuğa iki ay boyunca oyunculuk dersi veren Şebnem Özinal, kurs sonunda minik öğrencileriyle ailelerine iki oyun sergiledi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 06.08.2009 ABONE OL
Oyuncu Şebnem Özinal, Bodrum köylerinden seçtiği ilkokul çocuklarını eğiterek, onları geleceği parlak birer amatör tiyatrocu yaptı. 2 aylık bir çalışma sonucu hazırladıkları 2 ayrı piyesi öğretmenleri ve velileri önünde oynayan minikler seyredenleri büyüledi. Bu keyifli projeyi hayata geçiren genç oyuncuyla konuştum:

ŞEBNEM ÖZİNAL FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

Nasıl başladı bu etkinlik Şebnem?
Çocuklarla çalışmaya eğitim dönemi bittiği hafta başladık. Önce gittim okul müdürünü buldum, öğretmenleriyle görüştüm. Okulda son hafta duyurusunu yaptılar, velilerle de bir görüşme yaptım. Daha sonra katılmak isteyen 20 çocuğu seçtik ve çalışmalara başladık.

Bunca bol vakti varmış demek ki çocukların...
Aileleri ile görüştüğümde, çocukların yaz aylarında köyde vakit geçirecekleri hiç uğraşları olmadığını fark ettim. Bazı bilinçli aileler çocuklarını Bodrum'a yüzme ve bale gibi aktivitelere yolluyorlar. Tabii ki maddiyatla da doğru orantılı olarak, bu çocukların sayısı çok az. Fakat benim önerdiğim çalışmaya tüm aileler çok özen gösterdi.

Tam olarak ne kadar oldu çalışmanız başlayalı?
Altı hafta olarak belirlemiştim başta kurs süresini, ama sekiz haftayı buldu. İlk iki hafta kitap okuyarak başlattım. 1-2'nci sınıf öğrencileri oldukları için, öncelikle çalışacağımız oyunun metnine hâkim olmaları gerekiyordu. Daha sonra iki-üç hafta tiyatro metinleriyle çalıştırdım. Ardından ezberleme dönemi başladı ve ellerinden metinleri attılar.

Keyiflendiler ilerledikçe öyle mi?
Hepsi nasıl hevesli, nasıl büyük bir çabayla çalıştılar anlatamam. 20 çocuğu ikiye ayırdım 10'ar kişilik iki oyun çalıştık. Oyun adları 'Deniz Kenarında' ve 'Dostluk Partisi.' Geçenlerde de oyunların galasını yaptık; çocukların anne-babaları, öğretmenleri, okul müdürleri ve Kızılağaç köyünden gelen misafirlerine. Seneye yaz daha kapsamlı bir çalışma yapacağım.

BUGÜN NELER OLDU