Kuvvetli yağış uyarısı - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Cuma 07.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 07.08.2009 17:44
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey kesimleri ile Doğu Akdeniz'de aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişleri beklenmektedir. Yağışların; Öğle saatlerinden itibaren İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Karabük, Kastamonu, Sinop, Rize, Artvin ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli olması beklenmektedir.

HAVA SICAKLIĞI: Kuzey ve iç bölgelerde 3 ila 5 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege kıyıları ile yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Yağışların; Öğle saatlerinden itibaren İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Karabük, Kastamonu, Sinop, Rize, Artvin ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden oluşabilecek olumsuz şartlara karşı (Sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

İSTANBUL GÜNE YAĞMURLA BAŞLADI

İstanbullular haftanın son iş gününe yağmurla "merhaba" dedi. Yağmur nedeniyle yaşanan kazalar bazı noktalarda trafik yoğunluğunun yaşanmasına sebep oldu.

İstanbul'da günlerdir etkili olan sıcak hava, bu sabah yerini yağmura bıraktı. Şehrin bazı yerlerinde etkili olan yağmur sebebiyle hasarlı trafik kazaları meydana geldi. Kazaların meydana geldiği noktalarda trafik yoğunluğu yaşandı. Meteorolojinin uyarılarını dikkate alan bazı vatandaşlar şemsiyeleriyle yola çıkarken, kimilerinin de yağmura hazırlıksız yakalandığı görüldü. Vatandaşlar saçak altları ve duraklara sığınarak yağmurdan korunmaya çalıştı.TARİHİ MISIR ÇARŞISI SULAR ALTINDA KALDI

İstanbul'da etkili olan sağanak yağış Mısır Çarşısı'nda da etkili oldu. Aniden bastıran yağmur suları Mısır Çarşısı'nın içini dereye çevirdi. Giriş katlardaki dükkanlar sular altında kalırken esnaf ne yapacağını şaşırdı.

Sabah saatlerinde başlayan ve çok fazla sürmeyen etkili sağanak yağış İstanbul'da bazı yerleri sular altında bıraktı. Özellikle tarihi Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı su baskınlarına maruz kaldı. Etkili yağış sonrası mazgallar taşarken akan su Mısır Çarşısı'nın içini dereye çevirdi. Bazı işyerleri sular altında kaldı, çarşının yan tarafında bulunan bir dükkanın çadırları çöktü. Satılan kuruyemişler sular altında kaldı.

Her iki çarşının esnafı yetkililere tepki göstererek her yağmurda yaşanan bu manzarının önüne geçilmesini istedi.

SAMATYA'DA BİRÇOK EV VE İŞYERİNİ SU BASTI

İstanbul'da sabah saatlerinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle tarihi Samatya Meydanı'nda buluna birçok ev ve iş yerini su bastı. Vatandaşlar, kendi imkanlarıyla suları tahliye etmeye çalıştı.

Sabah saatlerinde etkisini artıran ve yaklaşık 20 dakika sağanak şeklinde yağan yağmur, İstanbul'da hayatı olumsuz etkiledi. Özellikle tarihi Samatya Meydanı'nda bulunan birçok ev ve işyeri sular altında kaldı. Evlerin bodrum katından giren yağmur suları, dairelere ve iş yerlerine dolmaya başladı. Yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, suları tahliye etmek için uzun süre uğraştı. Belediye ekipleri de sel sularını tahliye etmeye çalıştı.

Evlerini su basan vatandaşlar, "Yağmur 20 dakika yağdı, evimiz sular altında kaldı. Her sene aynı sıkıntıyı yaşıyoruz." diyerek yetkilileri önlem almaya çağırdı.

HASTANE BAHÇESİNDE YAĞMUR KOŞUŞTURMACASI

İstanbul'da etkili olan sağanak yağış vatandaşları zor durumda bıraktı. Yolu hastaneye düşen hastalar bir de yağmur çilesini yaşadı. Hasta ve hasta yakınları kendilerini saçak altlarına zor attı. Bir anda bastıran kuvvetli yağış kısa sürdü, ancak oldukça etkili oldu. Kimi yerlerde su baskınları oluştu. Trafik bazı yerlerde durma noktasına geldi. Maddi hasarlı kazalar gerçekleşti. Araçlarında bulunan vatandaşlar ıslanmaktan kurtulurken yaya olanlar sırılsıklam oldu. Otobüslerde bulunanlar ise iner inmez duraklara koştu. Kimisi de ıslanmaktansa otobüsle biraz daha tur atmayı tercih etti. Hastaneye gelen vatandaşlar da kuvvetli yağış nedeniyle zor anlar yaşadı. Kimisi kucağındaki çocuğunu korumak için yoğun çaba sarfederken kimisi bulduğu saçak altına ve telefon kulübesine sığındı. Hastane bahçesinde bulunanlar bir oraya bir bu yana koşturarak ıslanmaktan korunmaya çalıştı.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren İstanbul, Kırklareli, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; bölge genelinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetlice esecek.

EGE: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzey ve iç kesimleri parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Kütahya çevreleri kısa süreli olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetlice esecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla Doğu Akdeniz parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Adana, Mersin ve Osmaniye çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu, kuzey ve doğusu parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren Eskişehir, Ankara, Kırıkkale ve Çankırı çevreleri kısa süreli olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren Karabük, Kastamonu ve Sinop çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Artvin ile öğle saatlerinden sonra Samsun, Çorum ve Amasya çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu, zamanla parçalı, kuzey kesimleri çok bulutlu, kuzeyi (Erzurum, Erzincan, Tunceli, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır ve Bingöl) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Ardahan çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...