10 yıl sonra Barış'la aynı istasyonda indi

ÇÇ Kurtalan Ekspres'in gitaristi Bahadır Akkuzu, yıllarca birlikte çaldığı Barış Manço gibi kalp krizine yenildi. Bir haftadır göğüs ağrısı çeken sanatçı hastaneye gittiği sırada tekrar fenalaştı ve kurtarılamadı

Kurtalan Ekspres grubunun gitaristi, Bahadır Akkuzu, yıllarca yan yana müzik yaptığı Barış Manço'nun ölümünün 10'uncu yılında, aynı Manço gibi kalbine yenildi. Cem Karaca, Erkin Koray, Edip Akbayram gibi isimlerle çalışan 54 yaşındaki Bahadır Akkuzu'nun ölümü, müzik camiasını yasa boğdu. Bir haftadır göğüs ağrısı çeken 54 yaşındaki Bahadır Akkuzu, önceki akşam evinde iki kez fenalaşınca, oğlu Sonat Akkuzu tarafından İstanbul İncirli'deki Özel Ethica Hastanesi'ne götürüldü. Burada şikâyetlerini doktora anlattığı sırada yeniden rahatsızlanan sanatçı, yapılan tüm müdahalelere rağmen saat 21.30 sıralarında son nefesini verdi.

MERDİVENİ YALNIZ İNDİ

Manço'nun ölümünden 10 yıl sonra hayata gözlerini yuman Akkuzu'nun cenazesi bugün Ataköy 5. Kısım Camisi'nde kılınacak namazın ardından toprağa verilecek. Akkuzu'nun 26 yaşındaki oğlu Sonat Akkuzu, "İşten geldiğimde, babam göğsünün ağrıdığını ve sol kolunun uyuştuğunu söyledi. Soğuk terler döküyordu. Eve çağırdığım doktor acilen bir hastaneye gitmemizi söyledi. Babam merdivenlerden tek başına inip arabaya bindi. Hastaneye gittiğimizde tekrar fenalaştı" diye konuştu.

15'İNDE SAHNEYE ÇIKTI

Akkuzu'nun ani vefatı şüphesiz en çok Kurtalan Ekspres'in kurucusu Ahmet Güvenç'i üzdü. Güvenç üzüntüsünü şöyle özetledi: "Hayatımın 35 senesi onunla geçti. Karısından daha çok benimleydi. Bir kolumu, bacağımı, aklımın yarısını kaybetmiş gibiyim. Öldüğünün ertesi günü Antalya'da konser verecektik. Gayet iyi görünüyordu, meğerse birkaç gündür kalp krizi geçiriyormuş." 15 yaşında sahneye çıkmaya başlayan Bahadır Akkuzu ilk olarak "4 Adam" isimli grubu kurdu. 1978'de Kurtalan Ekspres'e katıldı. Barış Manço'nun dışında Cem Karaca, Erkin Koray, Edip Akbayram'la çalıştı. Akkuzu'nun "Sakız Hanımla Mahur Bey", "Kara Toprak Ver Yarimi" ve "Al Beni" isimli besteleri Barış Manço tarafından yorumlandı.

'BABAMLA BEN ARKADAŞ GİBİYDİK'
BABASIYLA arkadaş gibi olduklarını anlatan Sonat Akkuzu şunları söyledi: "Ailemizin yapısında hep mesafeli bir duruş vardır ancak babam bu tabuyu yıkan ilk kişiydi. Sevecen olmasının yanı sıra otoriter biriydi. Annemle büyük bir aşkla evlenmişler. 30 yıllık evliydiler. Ölümü annemi çok sarstı. Sakinleştiricilerle ayakta durmaya çalışıyor. Annem için dik durmak zorundayım." Menajeri Volkan Seri de sanatçının 2 yıldır albüm hazırlığında olduğu belirterek, "Hayatında kimseyi mutsuz etmedi, Çok sıkışık dönemler geçirdik ama çok gururluydu, kimseden bir şey istemezdi. Ölmeden önceki sabah aradı, buluşup albümü konuşmak istediğini söyledi" dedi.


BİZE ULAŞIN