Akdeniz'de balon balığı uyarısı

Akdeniz'e gelen balon balığı türlerinin zehirli olabileceği ve tüketilmemesi gerektiği bildirildi.

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Ünlüsayın, Kızıldeniz'den, Akdeniz'e gelen balon balığı türlerinin zehirli olabileceğini ve tüketilmemesi gerektiğini kaydetti.

Ünlüsayın, iklim değişikleri nedeniyle Kızıldeniz'den Akdeniz'e bol miktarda balon balığı geldiğini belirterek, vatandaşların bu balıkları kesinlikle tüketmemesini istedi.

Su Ürünleri Fakültesinin 3 Nisanda araştırma yapmaya başladığını ve araştırma gemisinin Antalya Körfezi'nde bol miktarda balon balığına rastladığını bildiren Ünlüsayın, ''Antalya Körfezi'nde balık türlerinin tespitine yönelik bir araştırma yaptık. Denizdeki balıkların tür çeşitliğini oldukça memnun edici düzeyde bulduk. Sığ bölgelerde ise bol miktarda balon balığına (göç eden lesepsiyon) türlerine rastladık'' dedi.

Son yıllardaki iklim değişikleri nedeniyle, balon balıklarının Akdeniz'e geldiklerini ifade eden Ünlüsayın, kıyıdan 2 mil açıktaki araştırmalarda 20-50 metre derinliklerde balon balıkları bulunduğunu söyledi.

Vatandaşlara, balon balığı tüketmemeleri konusunda uyarıda bulunan Ünlüsayın, şunları kaydetti:
''Kızıldeniz'den Akdeniz'e akıntıyla gelen balon balıkları zehirli olabilir, kesinlikle tüketilmemeli. Balon balığı Japonya'da tüketiliyor, ancak bunu tüketime hazırlayan özel uzman aşçılar var. Eğer uygun bir şekilde hazırlanmazsa, balığın bazı bölgelerinde nerotoksin içeren zehirli kimyasallar bulunuyor. Bölgemizde balon balığının yenilmesi ise ölümle sonuçlanabilir. Vatandaşlarımız duyarlı olmalı.''

Doç. Dr. Ünlüsayın, balon balıklarıyla ilgili bilimsel çalışmalar yaptıklarını ve çalışmanın devam ettiğini ifade ederek, bu süreçte uzmanların uyarının dikkate alınmasını istedi.

''DENİZDE KİRLENME VAR''

Doç. Dr. Mustafa Ünlüsayın, Antalya Körfezinin iki mil açığında yaptıkları araştırmalarda, denizde kirliliği ve çevresel atıklarla ilgili önemli tespitler yaptıklarını da bildirdi.

Deniz kirliliği ile çevresel atıkların, su ve tarıma etkileriyle ilgili araştırma yaptıklarını dile getiren Ünlüsayın, ''İki mil açıkta denizde ciddi kirlenme var. Ahşap kasalar ve poşetlerle karşılaşıyoruz. Gözle görülür derece ciddi kirlilik söz konusu. Herkesin denizler konusunda biraz daha titiz olmamız gerekiyor'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN