Karnından 7 kiloluk ur çıktı

Kahramanmaraş'ta karnındaki şişlikten şikayetçi olarak hastaneye müracaat eden bir kadının karnından 7 kilo ağırlığında dev bir miyom (Ur) çıkartıldı.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 08.08.2009 12:37 ABONE OL
44 yaşındaki H.Y. İsimli kadın, karnında meydana gelen ani büyümenin ardından Kahramanmaraş Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne müracaat etti. Önce gebe olduğu düşünülen kadının, yapılan tahlil ve incelemelerinde karnındaki kitlenin büyük bir miyom olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine acilen ameliyata alınan kadının karnından yaklaşık 7 kilo ağırlığında 25 santimetreye, 30 santimetre ebatında dev bir miyom çıkartıldı. Doktorları bile şaşkınlığa sürükleyen ameliyatta, kadının rahmi ve yumurtalıkları da alındı.

Ameliyatı gerçekleştiren Kahramanmaraş Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Hakan Bayazıt, bu büyüklükteki bir miyomun tıp literatüründe dahi çok nadir görüldüğünü söyledi.

Birçok kadında miyoma rastlandığını belirten Dr. Bayazıt, karındaki büyük şişkinlikten dolayı önce hastanın hamile olabileceğini düşündüklerini söyledi. Ancak yapılan muayenenin ardından karındaki şişliğin dev bir miyom olduğunu anladıklarını belirten Bayazıt, "Hastamız karnında şişlik şikayetiyle geldi. Önce biz gebe zannediyorduk çünkü karnı bayağı büyüktü. Yaptığımız muayene sonucunda hastamızda miyom olduğunu teşhis ettik, fakat bu tabi normal bir miyom değil, dev bir kitle, dev bir miyomdu. Ameliyat öncesi tahlil, tetkiklerimizi hazırladık. Hastayla konuştuk, hastaya bütün risklerini anlattık. Ondan sonra ameliyatımızı gerçekleştirdik. Ameliyatımız yaklaşık 1.5 saat kadar sürdü. Sonuçta 7 kiloya yakın 25'e 30 santimetre ebatlarında dev bir kitle çıkarttık" dedi.

Tüm kadınlarda bu tür vakalara rastlanabileceğini belirten Bayazıt, yüz kadından 25'inde miyom görülebileceğini söyledi. Bu miyomların bezelye tanesinden portakal büyüklüğüne kadar olabileceğini işaret eden Bayazıt, kadınların en az 2 yılda bir muhakkak bir jinekoloji uzmanına görünmesi gerektiğini vurguladı. Bayazıt şöyle konuştu:

"Buradaki tabi önemli olan şey şu; tüm bayanlar mutlaka, 2 yılda bir, 1 yılda bir ara ara jinekoloji uzmanlarına muayene olmalıdırlar. Çünkü bu miyomlar kısa bir zamanda gelişebildikleri için tehlikeli olabilmektedirler. Tehlikesi habis olduğundan değil, kötü olduğundan değil, etrafa baskı yaptıkları için gerek ameliyat zorluğu, gerek diğer organlara tahribat yapabilmeleri açısından önemlidir. Ameliyat esnasında mesane, böbrek kanallarına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü onlara baskı yaptığı için o tür
organlara da zarar verebiliriz. Bu açıdan ameliyatımızı zorlaştırmaktadır. Bu açıdan miyomlar çok önemli. Dolayısıyla kadınlarımızın, 2 yılda bir jinekolojik muayeneden geçmelerinde fayda var, çünkü bu miyomları bazen tespit etmek hakikaten çok zor olur. Çünkü büyüklükleri küçük bir bezelyeden portakal büyüklüğüne kadar ve çok nadiren de bizdeki bu ameliyatta yaptığımız gibi dev bir miyom haline de dönüşmektedir. Her 100 kadının 25'inde bu miyom gözükmektedir. Tabi dediğim gibi kiminde daha küçük boyutlarda, nadiren de literatürde bile çok nadir rastladığımız bu ebatlara kadar ulaşabilmektedir."

Miyomun belirtileri hakkında da bilgiler veren Bayazıt, "Belirtileri bayanlarda kanama yapabilir, aşırı kanama olur belli günlerde. Karında şişlik yapabilir. Çoğu zamanda hiçbir belirti vermez. Hiçbir belirti vermeden de böyle sessiz sessiz büyür gider. Ben şimdiye kadar hiç böyle bir miyom görmedim. Bizim hastanemizde de, bizim ameliyathanemizde de hiç bu büyüklükte bir miyom görülmedi" diye konuştu. Bayazıt, böyle zor bir ameliyatı Kahramanmaraş Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde yapmaktan son derece mutlu olduklarını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU