Anafartalar Zaferi'nin 94. yıl dönümü kutlandı

Anafartalar Zaferi'nin 94. yıl dönümü Gelibolu Yarımadası Conkbayırı'nda düzenlenen törenle kutlandı.

Conkbayırı'ndaki tören, Atatürk Anıtı'na çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması, saygı atışı, İstiklal Marşı'nın söylenmesi ve Türk Bayrağı'nın göndere çekilmesiyle başladı.

* TÖRENDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

18. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında görevli Tank Kurmay Albay Adem Yüksel, törende yaptığı konuşmada, Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla, Osmanlı İmparatorluğu'nu savaştan çekilmeye zorlamak ve Rusya'ya yardım etmek maksadıyla oluşturulan İtilaf donanmasının, 18 Mart 1915'te Çanakkale Boğazı'nı geçerek, İstanbul'a varma teşebbüsünde bulunduğunu söyledi.

İtilaf donanmasının ağır bir yenilgi alarak geri çekilmek zorunda kaldığını dile getiren Yüksel, şöyle konuştu:

''Deniz harekatındaki bu başarısızlıklarını gidermek ve donanmalarının boğazdan geçişini kolaylaştırmak amacıyla 25 Nisan 1915 tarihinde kara harekatını başlattılar. 9 Ağustosta İngiliz birlikleri, Conkbayırı'nda, karadan ve denizden yoğun bir topçu ateşine girişmişlerdir. Anafartalar Grup Komutanı Albay Mustafa Kemal, 10 Ağustosta yaptırmayı düşündüğü taarruzu idare etmek üzere Conkbayırı'na geldi.

Tüm gece planları tamamlayan Mustafa Kemal, düşmanın bulunduğu hatta şiddetli ve seri bir baskınla mağlup edilemeyeceğine kanaat ederek, bunun için çok kuvvetten ziyade dikkatli ve fedakarane bir sevk ve idarenin maksadı karşılayacağına hükmetmişti.

10 Ağustos sabahının ilk ışıklarıyla beraber, Çanakkale Savaşı'nın dönüm noktası, tarihteki son büyük süngü savaşı başladı. Düşman silahını kullanmaya vakit dahi bulamadı. Boğaz boğaza kahramanca mücadele neticesinde, ilk hatta bulunan düşman çoğunlukla imha edildi.''

Kurmay Albay Adem Yüksel, bu muharebeyi uzaktan dürbünüyle izleyen İngiliz Başkomutan Hamilton'un, Türkleri kovandan çıkan arı sürüsüne benzetip, ''İngilizler için, bu derece ümitsizce ve kan dökücü olan muharebenin açıklaması, asla kağıda yazılamaz'' diyerek, 10 Ağustos günü, Türk kuvvetlerinin gösterdiği muhteşem cesareti ve üstün başarıyı itiraf ettiğini belirtti.

Yüksel, ''Çanakkale Savaşları'nın unutulmaz kahramanı Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal'in başarısı, ileride başlayacak Ulusal Kurtuluş Savaşımızın kaynağı olmuştur'' dedi.

Gelibolu 2. Kolordu Komutanlığı bandosunun konser verdiği törende, Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık ile 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gökhan Gökay, Anafartalar Zaferi anı defterini imzaladı.

18. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında vatani görevini yapan askerler tarafından Anafartalar Muharebesi'nin canlandırıldığı sırada, bazı vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı.

Törene, Eceabat Kaymakamı Muhterem İnce, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Argıç, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Demircan, belediye başkanları, askeri yetkililer, vatandaşlar ve bir grup izci katıldı.

ANAFARTALAR ZAFERİ

Çanakkale Savaşları'nda müttefik birlikleri hem Seddülbahir hem de Arıburnu'nda başarılı olamayınca, Çanakkale Boğazı'nı geriden sarkarak ele geçirmek amacıyla harekete geçti. Bu arada General Hamilton, Türk ordusunun gerilerine sarkmak ve çember içine alıp yok etmek için Büyük ve Küçük Kemikli burunları arasında yer alan Suvla sahillerine çıkıp, Anafartalar'da üçüncü bir cephe açmaya karar verdi.

Hedef Conkbayırı ve Kocaçimentepe'yi ele geçirerek, buradan ilerleyip Çanakkale Boğazı'na inerek hakim olmaktı. Bu amaçla 9. İngiliz Kolordusu, 6-7 Ağustos 1915 gecesi karanlıktan yararlanarak bölgeye çıkarıldı. Kurmay Albay Mustafa Kemal ise 8 Ağustos 1915 günü saat 21.45'de Anafartalar Grup Komutanlığı'na atandı. Albay Mustafa Kemal, 9 Ağustos sabahı 12. Tümen'e 9. İngiliz Kolordusu'na, 7. Tümen'e de Anzak Kolordusu'na saldırma emri verdi.

Mustafa Kemal'in emriyle başlatılan süngü hücumunda, düşman siperlerinde bastırıldı ve ağır kayıplar verdirilerek geri püskürtüldü. Sonuçta Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal, 9-10 Ağustos 1915 yılında Anafartalar'da zafer kazandı.

BİZE ULAŞIN