Aranan CIA ajanı kadın sahte pasaportla kaçtı

Batman'da dernek kurulması için tarikat lideriyle 'gazeteci' kimliğiyle görüşen CIA ajanı Barbara Anna Lakeberg, yakalama kararı üzerine sahte pasaportla Kuzey Irak'a kaçtı

Batman'da insan hakları derneği kurmak için bir tarikat lideriyle "gazeteci gibi" görüşme yapan, ancak CIA ajanı olduğu ortaya çıkan Barbara Anna Lakeberg'in, hakkında yakalama emri çıkartıldığını öğrenince sahte pasaportla Kuzey Irak'a kaçtığı belirlendi. Batman'da Said Nursi tarikatı üyesi olan ve DTP'nin "İnanç Komisyonu"nda yer alarak PKK ve Abdullah Öcalan'ın propagandasını yaptığı gerekçesiyle geçen yıl tutuklanıp 8 ay cezaevinde kalan Hüseyin Bulut ile "araştırmacı- gazeteci" sıfatıyla görüşen ABD'li Barbara Anna Lakeberg istihbarat birimlerince takibe alındı. Tarikat lideri Bulut'un evinde ele geçen bilgisayar hard disklerinde ve CD'lerde ABD'li kadının görüntülerine ve konuşmalarına rastlanılması üzerine soruşturma genişletildi. Lakeberg'in Bulut'a hitaben yazdığı bir mektubu da ele geçiren istihbarat birimleri, kadının ABD gizli servisi CIA ajanı olduğunu tespit etti. Lakeberg'in, tarikat lideri Bulut ile görüşmesinden kısa süre önce K. Irak'tan Türkiye'ye giriş yaptığı belirlendi. Bunun üzerine Diyarbakır Özel Yetkili C. Başsavcılığı, Barbara Anna Lakeberg için yakalama kararı çıkardı.

10 PARMAĞINDA 10 MARİFET!

Durumu öğrenen Lakeberg bir anda ortadan kayboldu. CIA ajanı kadının, Batman'dan Silopi'ye, buradan da Habur sınır kapısı üzerinden sahte pasaportla K. Irak'a geçtiği anlaşıldı. Budist olduğu ve iyi derecede Kürtçe konuştuğu öğrenilen Lakeberg'in, Irak'ın kuzeyinde insan hakları alanında faaliyet yürütmek üzere bir dernek kurduğu, Diyarbakır ve Batman'da da bu derneğin şubelerini açmak istediği tespit edildi. Tarikat lideri Hüseyin Bulut ile yardımcısı A.T.'nin düzenli olarak Lakeberg ile görüştükleri de saptandı. Lakeberg'in görüştüğü 15 kişi hakkında, "PKK'ya yardım, Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkındaki kanuna muhalefet, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve askerlikten soğutmak, PKK adına suç işlemek ve propagandasını yapmak" iddialarıyla 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

BİZE ULAŞIN