İşte 7,5'luk deprem senaryosu

Pazartesi 10.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 10.08.2009 17:32
ABONE OL
Adıyaman'da yapılan toplantıda, Doğu Anadolu fay hattında meydana gelebilecek 7,5 büyüklüğündeki bir deprem senaryosu çizilerek, kurumların deprem sonrasındaki işlevsellikleri tartışıldı.

Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi kapsamında 2009 kriz yönetimi tatbikatı gereğince çizilen senaryo gereği, Doğu Anadolu fay hattında meydana gelebilecek 7,5 büyüklüğündeki depremin etkileri konuşuldu. Adıyaman Sivil Savunma Müdürlüğü tarafından valilik seminer salonunda gerçekleştirilen toplantıya, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Sivil Savunma Müdürü Necati Özdemir başkanlığında, Merkez İlçe Müdürü Abdurrahman Biçer ve Sivil Savunma Uzmanı Ahmet Örge tarafından, muhtemel deprem sonrası ortaya çıkabilecek tablo çizildi.

Doğu Anadolu fay sistemi içerisinde 95-100 kilometre uzunluğunda, Gölbaşı-Türkoğlu segmenti üzerinde ağır hasar olabileceği ve 7,5'luk depremin hasarının ne olacağı tartışıldı.

Doğu Anadolu fay hattında meydana gelebilecek 7,5 büyüklüğündeki depremde uzmanlar tarafından çıkartılan tablo şöyle:

"Elektrik akımları kesilecek ve en az 10 gün boyunca ana hatlar faaliyette olmayacak, Gölbaşı ilçesinin kanalizasyon sistemi tamamen zarar görürken diğer bölgelerde kısmi hasarlar meydana gelecek, doğalgaz fazla hasar görmeyecek ve sızıntı olduğunda ana şebekenin gazı otomatik olarak kesilecek, Gerger, Sincik, Çelikhan ilçelerindeki coğrafi eğim nedeniyle heyelanlar oluşurken Adıyaman genelinde 34 yerleşim biriminde heyelan olabilecek. Gölbaşı ilçesinde zemin göçmeleri, Gölbaşı ilçe merkezi ve
Adıyaman'da bazı mahallelerde sıvılaşma olabilecek. Gölbaşı ilçesinde kısmen yangın olacak, depremle birlikte su basması olmayacak. Petrol istasyonlarında patlamalar meydana gelebilir."
Okul ve hastanelerde güçlendirme çalışmaları devam ediyor.