Kendi fantezilerini yayıyor

Profesör Nikolay Ovçarov, Bulgaristan'da bulduğunu iddia ettiği "antik çağa ait" yazıların "Niyazi Kazım" olduğunun ortaya çıkması üzerine eleştirilere hedef oldu

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 10.08.2009 ABONE OL
Bulgaristan'da yaşayan ve epigrafi (yazıt bilim) konusunda uzman olan profesör Kazimir Popkonstantinov, Prof. Nikolay Ovçarov'la ilgili şunları söyledi: "Kendisi eski Bulgarca'yı bilmediği gibi Latince'yi ya da eski Yunanca'yı da bilmez. Daha da kötüsü bu yüzden medyayı yanıltıyor. Kendi fantezilerini yayıyor. Perperikon'da bulduğunu iddia ettiği şeylerde de bu durum söz konusu. Burada Latin harfleriyle Niyazi Kazım adının yazılı olduğunu görmek için epigrafi uzmanı olmaya gerek yok."

'KONUDAN UZAK BİR KİŞİ'
Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Engin Beksaç da, Ovçarov'u yakından tanıdığını belirterek şöyle konuştu: "Perperikon bir Trak kenti. Ancak Ovçarov konudan o kadar uzak bir kişiydi ki, Perperikon'da Ortaçağ'dan kalma Bulgar tapınakları arıyordu. 1999'da karşılaştığımızda, tarihi kalıntılar arasında gezerken bulduğum Trak keramiklerini önüne attım ve 'Burası bir Trak kentidir, başka bir şey arama' dedim. Bana inanmadı. Sonra oralarda yapılan kazılarda Perperikon kenti ortaya çıkarıldı. O da bu buluşu sahiplenmiş oldu."

KUTSAL BÖLGE SAYILIYOR
Bulgaristan'ın Kırcaali kentine yaklaşık 20 km. uzaklıktaki Perperikon, turistlerin büyük rağbet gösterdiği bir yer. Yaklaşık 3 bin 500 yıl önce Rodop Dağları yakınlarında kurulan Perperikon, ibadet yerleri ve sunakların bulunması nedeniyle kutsal sayılıyor.

BUGÜN NELER OLDU