Müsrif eşlere harcama eğitimi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 10.08.2009 ABONE OL
Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, artan boşanmalarla ailelerin parçalanmasını önlemek ve sağlıklı bir aile yapısı oluşturmak amacıyla önemli bir proje başlattı. Evlilik öncesi ve evliliğin devamında çiftlere verilecek eğitimler, çocuk odaklı olmaktan çıkarılıyor. Özellikle boşanmaların önemli nedenlerinden olan "müsrif eş" sorununu çözmek için, aile bireylerinin bilinçlendirilmesi hedefleniyor. "Eşlerden birinin sigara veya alkol gibi zararlı madde kullanması" gibi modern evliliklerde daha çok görülen sıkıntılar da programa alınıyor. Ailelerin; "büyükler ve din adamları" gibi toplum önderleri yerine profesyonel destek alması öngörülüyor. Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün 2009 yılı içinde tamamlayacağı çalışmanın bazı saptamaları ve ana hatları şöyle:

AİLE KURUMU ZAYIFLIYOR: Bilimsel ve teknolojik gelişmeler, sanayileşme, kentleşme ve göç, birçok sorunu da beraberinde getirdi. Aile kurumu bu değişimler karşısında zayıflama eğilimi gösteriyor, bazı koşullarda parçalanma süreci yaşıyor.

DİN ADAMI YERİNE UZMAN: Eskiden aileler gereken desteği geleneksel olarak büyüklerden, akraba çevresinden, komşulardan ve öğretmen, muhtar, din adamı gibi toplum önderlerinden sağlıyordu. Artık daha profesyonel destek gerekiyor. Sosyal değişim; evlilik, ebeveynlik ve çocuk bakımı konusunda eğitimi zorunlu hale getirdi.

ÇOCUK ODAKLI DEĞİL: Türkiye'de uygulanan aileye yönelik eğitim programları, çocuk eğitimi odaklı. Aile eğitimlerinde hedef kitle sadece ebeveyn olmaktan çıkarılacak. Bu eğitim, başta evlilik hazırlığı yapanlar olmak üzere toplumun tüm kesimlerine uygulanacak şekilde müfredat geliştirilecek.

ALIŞVERİŞ KÜLTÜRÜ: Aile eğitimi programlarına; evlilik içi iletişim, evlilik ilişkileri ve sorun çözme biçimleri, aileler arası ilişkiler, aile sağlığı, aile ekonomisi/tüketim kültürü, aile ve iletişim araçları, ailede madde kullanımı gibi konular da alınacak.

UYUM SORUNU: Türk ailesindeki değer sisteminin bu dinamik yanı saptanacak ve ailelerdeki değer sistemini güçlendirecek destekleyici bir model geliştirilecek.

AİLE DEĞERLERİ: Türk aile değer sisteminin araştırılması ve saptanmasına ilişkin araştırma projesi de hayata geçiriliyor. AB ile müzakere sürecinde "değerlerin değişimi" en çok gündeme gelen konuların başında yer alıyor. Böylelikle hem Türkiye'de son 20-25 yılda yaşanan değişimin kalıcı yansımaları ortaya konulacak, hem de toplumun; ekonomik, sosyal, kültürel, dini, siyasal geleceği konusunda önemli açılımlar sağlanacak.

BUGÜN NELER OLDU