Topkapı'da endişe

Olaylı İdil Biret konserinden sonra, Topkapı Sarayı'nda 18 Ağustos'ta da Ayla Erduran konser verecek. Organizatör Hakan Erdoğan " Bu sefer de klasik müziğin Hıristiyan müziği olduğu söyleminden yola çıkılıyor. Yetkililer bize mekân kutsaldır desin, bir daha gelmeyiz" diyor

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 10.08.2009 ABONE OL
Topkapı Sarayı'nda her şeye rağmen müzikli günler devam ediyor. Sarayın birinci avlusunda 11 Temmuz'da gerçekleşen ve Alperen Ocakları'nın protestosu sonucu gündeme gelen Topkapı Sarayı konserlerinin ikinci halkasında, Devlet Sanatçısı kemancı Ayla Erduran konser verecek. Hakan Erdoğan'ın düzenlediği konserde Erduran'a, şef Cem Mansur'un yöneteceği Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Erduran konserde Saint-Saens, Borodin, Albeniz, Sarasate, Massenet, Brahms, Ravel ve Çaykovski'nin eserlerini yorumlayacak. Gecenin DJ'i ise yine Hakan Erdoğan olacak.

'ENDİŞE EDİYORUM'
Lakin ilk konserdeki, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın "Kendini bilmez densizlerin akılsız davranışları" olarak nitelediği protesto girişiminin etkileri sürüyor. Çünkü konserin ikinci halkasında yine gerginlik hakim. Bu sefer de, kimi yayın organlarında konserle ilgili olarak 'Topkapı Sarayı'nda kilise müziği çalacak' şeklinde yorumlar yapılıyor. Erdoğan, "Sarayın yöneticileri alanın müze olduğunu vurgulamıştı. Kültür bakanı da buna dahil oldu. Ancak bu kez gerilimin nedeni şarap değil, doğrudan konsere kaynak olan klasik müziğin bir Hıristiyan müziği olduğu ve dolayısıyla kilise müziği olduğu söyleminden yola çıkılıyor. Bu çok tehlikeli bir şey. Ama eğer en yetkili kişi bize gelip de, 'burası kutsal bir mekândır' derse, biz bir daha bu alanda konser düzenlemeyiz. Ben bu tür olayların seyirciyi ürkütmesinden endişe ediyorum,"diyor Sınırlı sayıda numaralı sandalye düzeni ile numarasız minder düzeninin yer alacağı konserin biletleri Biletix'ten temin edilebiliyor. Bilet fiyatları ise, sandalye 70 TL, minder 50 TL, öğrenci indirimli minder 30TL olarak belirlenmiş.

BUGÜN NELER OLDU