Yeni boyut: Solo otistik

Pazartesi 10.08.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 10.08.2009
ABONE OL
Geçen yıl Cambridge Üniversitesi otizm hastalığı profesörü Simon Baron-Cohen'ın, McKinnon üzerindeki teşhisi, dosyaya yeni bir boyut kazandırdı: Asperger sendromu. Bu sendroma sahip psikolojik gelişim bozukluğu olan anti-sosyal kişi, kendine çok belirgin bir konu seçer. Tüm enerjisini o konuya vererek o dünya içinde kaybolur. Avukat Todner, hastalığın gözetilerek iadesinin engellenmesi istemiyle İçişleri Bakanlığı'na başvurdu, ancak 31 Temmuz günü reddedildi. İngiliz muhalifler de konuyu çevreli insan hakları kampanyasına dönüştürdü bile. İşçi partililerin başını çektiği yaklaşık 100 parlamenter, şarkıcı Bob Geldof, şarkıcı Sting, eşi Trudie Styler, Pink Floyd solisti David Gilmour, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ona destek veriyor. İngiliz Daily Mail gazetesi kampanya yürütüyor.

YİNE AİHM'YE GİDERİZ

Gary McKinnon'ın avukatı ise yol haritasını şöyle anlatıyor: "Son kararı da temyize götürüceğiz. Reddedilirsek tekrar AİHM'ye gideriz. İç hukuk yollarını otizm savunmasıyla devam ettireceğiz." Deli mi, akıllı mı bilinmez. İşlediği suçun yasal çözümüyse, gün geçtikçe daha da zor bir cezai kararı gerektiriyor.

OBAMA'DAN OĞLU İÇİN YARDIM İSTEDİ
İçişleri Bakanlığı önünde basına seslenen hacker McKinnon'ın annesi Janis Sharp (sağda), oğlunun intihar eğilimli olduğunu, ABD'ye iadesinin psikolojik yıkıma yol açacağını söyledi. ABD Başkanı Obama'dan yardım isteyen Sharp'a, şarkıcı Sting'in eşi Trudie Styler destek verdi.

PİNK FLOYD İMZALI SINGLE
Pink Floyd grubu üyesi David Gilmour geçen hafta Gary McKinnon için "Chicago-Dünyayı değiştir" isimli single'ı piyasaya sürdü.