Gelibolu yangını kısmen kontrol altında

Çanakkale'nin Eceabat ile Gelibolu arasındaki ormanlık alanda çıkan yangının önemli ölçüde kontrol altına alındığı, yangının tek bir noktada sürdüğü bildirildi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 12.08.2009 13:04 ABONE OL
Gelibolu yolu üzerinde Cennet koyu mevkisindeki ağaçlandırma sahasında çıkan yangın söndürülmeye çalışılıyor.

Öte yandan yangının büyük ölçüde kontrol altına alınmasının ardından kapatılan Gelibolu-Eceabat karayolu yeniden trafiğe açıldı.* İŞTE GELİBOLU'DAKİ YANGINDAN İLK KARELER...

ÇANAKKALE VALİSİ ATALIK: YANGININ ÖNEMLİ BİR KISMI KONTROL ALTINA ALINDI TEK BİR NOKTADA YANGIN SÜRÜYOR

Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Eceabat ile Gelibolu arasındaki ormanlık alanda çıkan yangının önemli ölçüde kontrol altına alındığını, yangının tek bir noktada sürdüğünü bildirdi.

Vali Atalık, Edirne'ye giderken geçtiği Çanakkale'de valilikte kendisini ziyaret eden Edirne Valisi Mustafa Büyük ile yangın bölgesine gitti. İncelemelerde bulunan Atalık ve Büyük'e, burada bulunan Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait yangın yönetim aracında çalışmalarla ilgili bilgi verildi.

Çanakkale Valisi Atalık, gazetecilere yaptığı açıklamada, Gelibolu Cennet koyu mevkisinde saat 12.08'de başlayan yangını kontrol altına alma çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Yangının başlangıç nedeninin şu an için bilinmediğini, çeşitli duyumların olduğunu ve bunun da soruşturulduğunu ifade eden Atalık, şöyle konuştu:

''Ekiplerimiz yangının ardından hemen müdahaleye başlamıştır. Şu ana kadar Orman Bölge Müdürlüğüne ait, çeşitli illerden gelen 6 helikopter, 2 amfibik uçak, Türk Hava Kurumu'a ait 4 su atar uçak, bunun dışında, Türk Silahlı Kuvvetlerimizinki dahil 5 dozer, toplam 25 arazöz, 100 kadar orman işçisi ve 30 kadar da yine Orman Bölge Müdürlüğümüzün teknik personeli yangına müdahale ediyorlar. Yangının etkili olduğu alan 10 hektar kadar. Şu ana kadar sadece tahmin edebiliyoruz. 10 hektar kadar orman ve ziraat arazisi, tamamen orman arazisi de değil. Bu arazinin de birkaç hektarlık bölümü kaliteli orman. Diğer kısım bozuk ormanlar. Yangının önemli bir kısmı kontrol altına alındı. Tek bir noktada, tepede yangın sürüyor. Onu da ümit ediyoruz ki, bugün kısa sürede kontrol altına alırız.''

Vali Atalık, gazetecilerin yangının çıkış nedenine ilişkin sorusuna, ''Şu anda net bir bilgi yok. Jandarmamız bu konuyla ilgili araştırma yapıyor'' diye yanıt verdi.

''Kundaklama söz konusu olabilir mi?'' sorusunu, ''Şu an için onu da bilmiyoruz'' şeklinde yanıtlayan Atalık, gözaltına alınan bir kişinin olduğu yönünde duyumların olduğunun hatırlatılması üzerine de, ''Yakalanma değil, ifade alınacak tabi. Daha o konuda henüz net bir şey yok, kimseyi suçlamayalım''
dedi.

YANGININ BÜYÜK ÖLÇÜDE KONTROL ALTINA ALINMASININ ARDINDAN ECEABAT İLE GELİBOLU ARASINDAKİ YOL YENİDEN TRAFİĞE AÇILDI

Çanakkale'nin Eceabat ile Gelibolu ilçeleri arasındaki ormanlık alanda çıkan yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığı bildirildi.

Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Cennet Koyu mevkisinde başlayan yangın büyük bölümü kontrol altına alınırken, bazı bölgelerde küçük çaplı yanmalar sürüyor. Diğer yerlerde ise soğutma çalışmaları devam ediyor.

Yetkililer, Bölge Müdürlüğüne ait amfibik uçaklar ile çalışmalara katılmak üzere Balıkesir, Bursa ve İzmir'den gelen yangın söndürme uçaklarının geri döndüğünü ifade etti. Yangının, içinde tarım arazisi ile bozuk ormanlık alanın da bulunduğu yaklaşık 10 hektarlık bir alanda etkili olduğu ve ciddi bir orman kaybının yaşanmadığı kaydedildi. Bu arada yangın nedeniyle kapanan Eceabat ile Gelibolu arasındaki kara yolunun ulaşıma açıldığı bildirildi.

İl merkezinden geçiş yaparak feribotlarla Eceabat üzerinden Edirne ve İstanbul istikametine gidecek araçların normal güzergahlarını kullanmaya başladıkları açıklandı.

YANGININ ZAMAN ZAMAN BAŞKA BÖLGELERE DE SIÇRADIĞI BİLDİRİLMİŞTİ

Çanakkale'nin Eceabat ile Gelibolu ilçeleri arasındaki ormanlık alanda çıkan yangının 2 ayrı noktada devam ettiği, zaman zaman başka bölgelere de sıçramalar olduğu belirtilmişti.

Çanakkale Orman Bölge Müdürü Mustafa Demirel, Cennet Koyu mevkisinde başlayan yangına 9 helikopter ve 2 uçağın havadan müdahale edildiğini, karadan da 20 arazöz ve diğer ekiplerin söndürme çalışmalarına katıldığını belirtti. Demirel, yangının 2 ayrı noktada devam ettiğini, zaman zaman başka bölgelere de sıçramalar olduğunu söylemişti.

Yangının kontrol altına alınmaya çalışıldığını beliren Mustafa Demirel, çevre il ve ilçelerden yardım talep ettiklerini, başta İstanbul ve İzmir olmak üzere birçok noktadan ekiplerin bölgeye hareket ettiğini kaydetmişti. Bölgeye gelen 2. Kolordu Komutanlığı birlikleri de iş makineleriyle çalışmalara katılıyor. Gelibolu Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Üstün ve diğer yetkililer de yangın bölgesinde çalışmaları takip etmişti.

PAZARLI MEVKİSİ'NDEKİ YANGIN RÜZGARIN ETKİSİYLE ORMANLIK ALANA SIÇRMIŞ VE GENİŞLEMİŞTİ

Çanakkale'nin Eceabat ile Gelibolu ilçeleri arasında Pazarlı Mevkisi'ndeki yangının, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçradığı ve genişlediği bildirilmişti.

Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, yangın söndürme çalışmalarına 6 helikopter, 2 amfibik uçak, 5 THK uçağı, 20 arazöz, 4 dozer, 10 teknik eleman, 200 yangın işçisi ve çok sayıda mükellefin katıldığı belirtilmişti. Açıklamada, şiddetli rüzgara rağmen çalışmaların etkili bir şekilde sürdürüldüğü kaydedilmişti.

BUGÜN NELER OLDU