Hrant vicdanın sesi, yüzü oluyor

Hrant Dink anısına düzenlenen uluslararası "vicdan filmleri" yarışmasına "gönül gözü açık herkes" katılabiliyor. Dink'in kızı Delal, projeyi "Daha mutlu, adil ve özgür bir dünya için vicdan gerekiyor" diye açıklıyor

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 12.08.2009 ABONE OL
Düşünceleri nedeniyle 19 Ocak 2007'de hain bir saldırı sonucu öldürülen Hrant Dink, sinemada da vicdanın sesi olacak. Uluslararası Hrant Dink Vakfı, Dink'in "Sağduyunun, vicdanın sesi suskunluğa mahkum edildi. Şimdi o vicdan çıkış yolu arıyor" sözünden yola çıkarak 'vicdan filmleri' yarışması düzenliyor. Yarışma amatör, profesyonel eli kamera tutan herkese 'Gelin, kameralarımızı elimize alıp dünyaya vicdanımızla bakalım' diyerek kısa filmler çekmeye davet ediyor. Yarışmayı Carlos Santana, Costa Gavras , Lale Mansur, Serra Yılmaz ve Yıldırım Türker gibi Türkiye'den ve dünyadan pek çok isim destekliyor. Konu ve çekim formatı (dijital, pelikül ya da cep telefonu fark etmiyor) sınırlaması olmayan yarışmada aday filmlerin en fazla beş dakika olması gerekiyor.

DUYARLILIĞA ÇAĞRI YAPACAK

Yarışma, daha iyi bir gelecek için insanları her türlü soruna duyarlı olmaya çağırırken, bu sorunların sinema aracılığı dillendirilmesini amaçlıyor. Bunun için de çağımızın en önemli kitle iletişim araçlarından internetten yararlanıyor. Yarışma için çekilen filmler dün yayına giren www.vicdanfilmleri.org sitesinde gösterilmeye başlandı. Teknik koşullara uygun bütün filmlerin gösterileceği kısa filmler, site ziyaretçileri tarafından oylamaya da tabi tutuluyor. Filmler, 30 Kasım'a kadar Serdar Kuzuloğlu, Murat Deligöz ve Emre Parlak tarafından yapılan, İngilizce, Türkçe ve Ermenice yayın yapan siteye yüklenebiliyor. Bu filmler arasında ön jüri tarafından seçilen yapımlar ana jüri tarafından değerlendirilecek. Politik sinemanın önemli yönetmenlerinden Costa Gavras, Georges Moustaki, Harutyun Khachatryan, İbrahim Betil, Lale Mansur, Nebahat Akkoç, Ömer Madra, Rakel Dink, Rela Mazali, Serge Avedikian, Serra Yılmaz, Vaughan Pilikian ve Yıldırım Türker'den oluşan ana jüri, 20 film seçecek. Sonuçlar da Şubat 2010'da açıklanacak. Bu 20 film ise daha sonra önemli bir yönetmen ellerine teslim edilecek. Yönetmen, 20 filmi bir uzun metraj film haline getirilecek ve bu tek ve uzun vicdan filmi de uluslararası film festivallerinde gösterilecek.

DELAL DİNK'TEN ÇARPICI SÖZ

Projeyi Cezayir Restaurant'ta tanıtan Hrant Dink'in kızı Delal Dink girişimi şöyle anlatıyor: "Bu vakıf, biliyorsunuz acı üzerine kuruldu. Ağır bir yük taşıdığımızı düşünüyorum. Ama babamdan biz acıları omuzlamayı, sırtlamayı, bu acıları omuzladıktan sonra da düzgün bir gelecek için çalışmayı öğrendik. Bunun için vakıfta, daha mutlu, daha adil, daha özgür bir gelecek için hep birlikte çalışıyoruz. Vicdan filmleri yarışmasının da böyle bir geleceğe hizmet edecek bir proje olduğunu düşünüyoruz. Çünkü böyle bir gelecek için vicdan gerekiyor. Vicdanın daha yüksek sesle duyulur olması gerekiyor" diye konuşuyor ve şu çarpıcı sözleri sarf ediyor: "İhtiyacımız olan tek şey, bir çift göz, bir kamera ve gönül gözü vicdanımız".

'Liseli' özgürlük filmlerine çağrı

BİR yandan vicdan filmleri için çağrı yapılırken liseli gençler de 'özgürlük' için kısa film daveti yapıyor. Burak Çevik, Berkant Halil Erdem ve Kaan İşcan'ın düzenlediği yarışma, lisede okuyan gençleri 'özgürlük' kavramı üzerine film çekmeye davet ediyor. Tıpkı vicdan filmleri gibi katılan yapımların beş dakikayı geçmemesi gerekiyor. Yarışma sonrasında 20 yönetmenin 20 kısa filmi seçilecek ve gösterimler yapılacak. Yarışmaya son başvuru tarihi 1 Şubat 2010. Kısa film yarışma koşulları için cevikburak@gmail.com adresinden bilgi alınabilir.

BUGÜN NELER OLDU