Engin Ertan: Anarşistler yaşlanınca

Çoğumuzun “Dövüş Kulübü”nün yazarı olarak tanıdığı Chuck Palahniuk, yakın dönem Amerikan edebiyatının en çok ses getiren isimlerinden birisi. Romanları sert içerikleri ve marjinal karakterleriyle yeraltı edebiyatına yakın dursa bile, yazarın sadık okuyucu kitlesi sayesinde en çok satanlar listelerinde üst sıralara yerleşiyor. Palahniuk’un en ünlü romanlarından, ilk olarak 2001’de yayımlanmış “TIKANMA” (Choke) ise sinema uyarlaması nedeniyle son bir yıldır tekrar gündemde.

(...)

Uzun sayılabilecek bir prodüksiyon süreci ertesinde ortaya çıkan "Tıkanma"nın yönetmen ve senaristi Clark Gregg. Aslen bir oyuncu olan Gregg, bu ilk yönetmenlik denemesinde yardımcı bir karakteri de (Charlie) canlandırıyor. Söylendiğine göre kendisi senaryo üzerinde yaklaşık beş yıl çalışmış.Romanı okuyan veya Palahniuk'un yazın tarzına aşina olanların bildikleri üzere, sözkonusu roman sinemaya uyarlanması çok kolay bir materyal değil. Romanda bölümlerin birbirlerini bir olay akışı şeklinde takip etmeyişi, sinemada çok tercih edilen bir yapı değil ne de olsa. Gregg senaryoyu yazarken romanın parçalı yapısını mümkün olduğunca bir bütün hâline getirmeye ve farklı bölümlerdeki olayları kronolojik bir sıraya sokmaya çalışmış.

Bu noktada romanın ve filmin hikâyesini özetlemekte fayda var. "Tıkanma"nın başkarakteri Victor Mancini (Sam Rockwell), tıp eğitimini yarım bırakmış genç bir erkek. Aynı zamanda yabancılarla ayaküstü cinsel ilişkiye girmekten kendisini alamayan bir seks bağımlısı. Düzenli olarak aynı sorundan muzdarip kişiler için düzenlenen grup terapilerine katılıyor. Fakat amacı iyileşmekten ziyade diğer insanların hikâyelerini dinleyerek yeni teknikler öğrenmek ve daha önemlisi, yatabileceği birilerini bulmak. Victor aynı zamanda restoranlarda boğulma numarası yaparak insanları kandırıyor, daha doğrusu gelirinin büyük bölümü buradan geliyor. Kendisini boğulmaktan kurtaran insanların yaşam boyu ilgisini ve maddi desteğini kazanmaya çalışan kahramanımız, adresine gönderilen yardım çekleriniyse annesi Ida'nın (Anjelica Huston) hastane masraflarını ödemek için kullanıyor. Her ne kadar sürekli hapse giren annesiyle çocukluk yıllarında çok az vakit geçirmiş olsa bile, Victor'un "hayatınızdaki en önemli kadın" sorusuna vereceği cevap çoğu hemcinsiyle aynı. Alzheimer hastalığı nedeniyle artık kendisini tanımasa bile, her geçen gün ölüme biraz daha yaklaşan annesi Victor'ın hayatında hâlâ büyük bir yer tutuyor. Diğer yandan gerçek babasının kim olduğunu öğrenmek için şansı da giderek azalıyor. Babasının kimliğini öğrenebilmesi içinse en yakın arkadaşı Denny (Brad William Henke) ve hastanede tanışıp aşık olduğu Doktor Marshall (Kelly Macdonald) ona yardım ediyorlar.

Konu özetinden de anlaşılacağı üzere, "Tıkanma" Palahniuk'un en meşhur romanı "Dövüş Kulübü"ne benzer temalar içeriyor. Fakat sinema uyarlamalarını karşılaştırırsak, iki filmin tarzlarının pek yakın olduğunu söyleyemeyiz. Her şeyden önce "Tıkanma" çok daha mütevazı bir film, hatta yer yer uyarlandığı romanın içeriğini hafifletmek pahasına...

(...)

Bir uyarlama olarak bakıldığında "Tıkanma" ne yazık ki romanın hakkını tam olarak veremeyen, yetersiz bir çaba. Fakat romandan bağımsız olarak düşünürsek, kendine has hoş anlara sahip, keyifli ve orijinal bir komedi diyebiliriz. Tüm bunlar bir yana, Sam Rockwell ve Anjelica Huston'ın kalburüstü performansları da filmi izlemek için yeterli birer sebep, eklemeden geçmeyelim.

BİZE ULAŞIN