Oryantale çağdaş sound

Ünlü DJ Claude Challe ve perküsyonist Burhan Öçal, bu akşam verecekleri konserle, oryantal müziğe çağdaş bir yorum getirecek

Cuma 14.08.2009
Son Güncelleme: Cuma 14.08.2009
ABONE OL
Dünyanın en önemli DJ'lerinden biri olarak kabul edilen Tunus asıllı Fransız DJ Claude Challe, yine dünyanın en önemli festivallerinde ve kulüplerinde performans sergilemiş perküsyon üstadı Burhan Öçal'la bu akşam aynı sahneyi paylaşıyor. Fenerbahçe True Blue'da müziklerini icra edecek ikilinin farklı bir oryantal müzik keyfi yaşatması bekleniyor. İlk defa aynı sahneyi paylaşacak Challe ve Öçal'ı konser öncesi provada yakaladık. Claude Challe konserin kendisi için ilginç ve yeni bir deneyim olacağını vurguluyor. Oryantal ve Arap müzikleri dinleyerek büyüdüğün aktaran Challe, Türkiye topraklarındaki müziği çok ilginç bulduğunu belirterek "Gelenekselle Batı'nın bir füzyonu gibi. Aslında Türkiye bir füzyon gibi" diyor. Günümüz müziğinde DJ enflasyonunun kendisini rahatsız etmediğini kaydeden Challe, müzik konusunda tür ve zaman ayrımı yapmadığını söylüyor ve ekliyor: "Ben de çok fazla nostalji duygusu yok. Hangi dönemden olursa olsun o müziklerin hepsini yaşayıp bugünü yaratıyorum. Müzik genel olarak bir geçiş dönemi yaşıyor ve yeni müziğin birkaç yıl içinde geleceğine inanıyorum."

'DARBUKAMDAN VAZGEÇTİM'
Burhan Öçal da Challe'nin ne kadar iyi bir müzisyen olduğuna vurgu yapıyor. Konserde Doğu ve Batı'nın yer değiştireceğini ve birbirlerine eşlik edeceklerini anlatan Öçal, "Konserde oryantal müziği daha çağdaş sound'larla sunacağız. Claude bir marka, bir maestro. İyi çalmak da yetmiyor. İkimiz de dünyayı geziyoruz ve bakış açımız küresel" di- Konser için 60 yıllık darbukasının yerine Challe'ye daha iyi uyum göstermek için ilk defa Arap darbukası kullanacağını vurguluyor. Ve ekliyor: "Benim darbukamla inanılmaz numaralar yapabilirsiniz onunla. Ama Claude'la çalacağım için ilk defa Arap darbukası kullanacağım."