Yeşil kart sahibinden örnek davranış

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, sosyal güvencesi ve herhangi bir geliri olmadığı için 2 yıl önce yeşil kart alan 26 yaşındaki Serdar Algın, maddi durumu düzelince kartını iade etti.

Saruhanlı'nın Seyitoba köyünde oturan evli ve bir çocuk babası Serdar Algın, evliliğin ilk yıllarında herhangi bir geliri ve sosyal güvencesi olmadığı için yeşil kart aldığını belirtti.

Kart sayesinde eşi ve kendisinin 2 yıl boyunca sağlık hizmetinden ücretsiz faydalandıklarını ifade eden Algın, ''Bu süre içinde ikamet ettiğim köyde zeytin fidanı yetiştiriciliği ve pazarlama işine başladım. İşlerim yolunda gitti. Maddi durumum düzelince yeşil kartı iade etmeye karar verdim. Benim imkanlarım düzeldi, başka ihtiyaç sahipleri kullansın'' diye konuştu.

Saruhanlı Toplum Sağlığı Merkezine, yeşil kartının iptal edilmesi için dilekçe ile başvuruda bulunduğunu ifade eden Algın, dilekçesinin kabul edilmesiyle eşi ve kendisine ait yeşil kartları Toplum Sağlığı Merkezi görevlisine iade etti.

Algın, çiftçi olarak Bağ-Kur'a kayıt yaptıracağını ve sosyal güvencesini Bağ-Kur üzerinden devam ettireceğini söyledi.

ÖRNEK DAVRANIŞ

Saruhanlı Kaymakamı Kadir Sertel Otcu da kartın iade edilmesinin örnek bir davranış olduğunu söyledi.
Otcu, İlçe İdare Kurulu olarak bugüne kadar yeşil kart sahibi olmak isteyen vatandaşların talepleriyle karşılaştıklarını belirterek, şunları söyledi:

''Belki ülkemizde ilk kez bir vatandaşımız bunun aksine bir talepte bulunarak maddi durumunun iyileşmesi ve Bağ-Kur'lu olabilecek gelir seviyesine ulaştığı gerekçesiyle yeşil kartını iade etti. Kendisine teşekkür ediyoruz. Diğer yeşil kart sahibi olup da maddi durumu iyileşen ve sosyal güvencesini kendisi temin edebilecek vatandaşlarımızın da aynı örnek davranışı sergilemelerini bekliyoruz'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN