Adana'da sahurda davul çalmak yasak

Adana'da, Ramazan ayında davul çalma yasağının bu yıl da süreceği bildirildi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 15.08.2009 12:47 ABONE OL
Getirilen yasağa karşın davul çalana Kabahatler Kanununa göre, 69 TL para cezası uygulanacağı belirtildi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, gelen şikayetleri dikkate alarak, 2005 yılından bu yana kente Ramazan boyunca sahurda ''davul çalma yasağı'' getirdiklerini hatırlattı.

Yıllardır uyguladıkları yasaklama kararını vatandaşların olumlu bulduğunu belirten Durak, zamanlı-zamansız davul çalınmasının vatandaşları rahatsız ettiğini söyledi.

Durak, teknolojinin geliştiğini, dijital saatlerin yanında cep telefonlarının alarmları gibi gecenin her saatinde uyandırma cihazlarının bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Bundan dolayı gürültü yaparak vatandaşı zorla uyandırmanın anlamı yok. Kaldı ki oruç tutmak isteyenlerin hangi saat sahura kalkıp kalkmayacağı da tartışılabilir. Gece televizyon seyreden veya kitap okuyan bir kişi biraz geç yatarak sahursuz oruç tutmakta isteyebilir. Bende oruç tutan biriyim ve genelde böyle yapıyorum. Hal böyle iken saat 02.00'de yatan bir kişiyi 02.30 veya 03.00'de kaldırmanın ne gereği var. Ayrıca gözlemlerimize göre saat 01.00'de davulların çalınmasına başlanıyor. Tüm bunlardan dolayı Adana'da yıllar önce başlattığımız davul çalınmasının yasaklanmasını zabıta talimatıyla yaptırıyorum. Bu yıl da yasak kararını uygulayacağız.''

69 TL PARA CEZASI

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Zafer Arslan da Ramazan süresince 2 ekip oluşturarak, yasağa uymayan davulculara yönelik operasyon düzenleyeceklerini ifade etti.

Yasak kararına uymayan davulcuların davullarına el konulacağını belirten Arslan, ''Ayrıca, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'nun 36. Maddesine göre gürültü kirliliğinden dolayı 69 TL para cezası uygulayacağız. El koyduğumuz davullarını da Ramazan Bayramı sonrası iade edeceğiz'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU