Myndos için hâlâ umut var

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan Myndos antik kentine destek geldi. Günay, SİT alanlarının betonlaşmasına karşı olduğunu ve Myndos'un korunması gerektiğini açıkladı

Gümüşlük Akademisi'nin 31 Temmuz'da 'Myndos Umut Konserleri' ile başlattığı ve antik Myndos kentinin betonlaşmasına engel olmak için düzenlenen kampanyaya beklenen destek kısa sürede geldi. Zuhal Olcay'la başlayan gönüllü konserler aracılığıyla verilen mücadeleye Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ilgisiz kalmadı. Gümüşlük Akademisi'nin kurucusu yazar Latife Tekin'in bir televizyon programında yaptığı, "Kültür Bakanımızdan konuyla ilgili bir açıklama bekliyoruz ve kendisini konserlerimize davet ediyoruz," çağrısı üzerine Bakanlıktan şu yanıt geldi: "Kültür ve Turizm Bakanlığı SİT alanlarının betonlaşmasına, tarihi dokusunun yapılarla bozulmasına karşıdır. Böyle bir bozulmaya tahammülü yoktur. Bölgedeki I. ve II. derecede arkeolojik SİT alanı olarak tescilli bulunan alanların III. dereceye dönüştürülmesine ilişkin herhangi bir çalışma mevcut değildir."

'KONSERLERE İLGİ BÜYÜK'
Latife Tekin de bu gelişmeden dolayı çok mutlu olduklarını söyledi ve şunları ekledi: "Bakan Ertuğrul Günay bizi hemen yanıtladı. Konuyu araştırdıklarını, orada bir ihlal sözkonusuysa gereğinin yapılacağını açıkladılar. Myndos için hala umut var. Myndos hepimizin. Bakanı konserlerimize de bekliyoruz. Bodrumlular da bize çok destek veriyor. Konserlere büyük ilgi var. İlk gece Zuhal Olcay'ın konserine 450 kişilik amfi tiyatroya 500 kişi geldi." Myndos Umut Konserleri, bu akşam saat 21.30'da Bodrum Gümüşlük'te, Gümüşlük Akademisi'nin bahçesindeki amfi tiyatroda gerçekleşecek Bulutsuzluk Özlemi konseriyle devam ediyor.

BİZE ULAŞIN