Sokak köpekleri ormana bırakılıyor

Belediyeler, ailelerin sokağa terk ettikleri köpekleri kamyonlarla Polonezköy yoluna atıyor. Buradaki köpek sayısı 10 bini geçti

Metropol kent İstanbul'un yıllardır çözülemeyen sorunlarından biri sokak köpekleri. Köpekler önceleri zehirli yiyecekler ile öldürülüp katliama kurban giderdi. Son yıllarda ise kent çözüm yolunu 'ormana atmakta' buldu. Yasalara göre sokaktan toplanan köpeklerin, barınaklarda kısırlaştırıldıktan sonra alındıkları yere geri bırakılmaları gerekse de belediyeler köpekleri kamyon kasalarına doldurup ormana bırakmayı tercih ediyor. Her ilçe belediyesi kendine en uzak ilçenin ormanlık alanını döküm sahası yapıyor.

HAMİLE GEYİĞİ YEDİLER

Polonezköy'deki ormanlık alan ise ilçe belediyelerinin en gözde döküm alanlarından biri. Öyle ki İstanbul'un ilçelerinin yanı sıra çevre illerden bile buralara kamyon kamyon köpek taşınıp "doğal hayata!" salınıyor. İddialara göre Polonezköy yolundaki ormanlık bölgedeki sokak köpeklerinin sayısı 10 bini buluyor. Normalde açlıklarını çöplerle bastıran köpekler, ormanlık alanda yiyecek bulamıyor. Köpekler ya buralarda telef oluyor ya da karınlarını doyurabilmek için en yakındaki yerleşim yerlerini keşfediyor. İki yıl önce sokak köpeklerinin, Polonezköy'deki Geyik ve Karaca Üretim Çiftliği'nde yaşayan hamile bir geyiği parçalayıp yemesi akla geliyor.

HAYVANSEVER BAKIYOR
İstanbul'da 35 binin üzerinde sokak köpeği bulunduğunu belirten Hayvan Aktivistleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Asude Ustaoğlu, aç kalan köpeklerin bazen aracının motor sesinden bile kendisini tanıyıp çevresini sardıklarını anlatıyor. Belediyelerin sokak köpeklerini ormana atmalarına isyan eden Ustaoğlu, bir yandan köpeklere yiyecek verirken bir yandan da "Artık hepsi beni tanıyor. Buraya geldiğimde ormanın içinden fırlayarak beni karşılıyorlar. Binlerce yıldır bizi koruyan köpekleri şimdi bizim koruma zamanımız geldi" diyor. Belediyelerin yanı sıra beslemek için evlerine köpek alan vatandaşların da bakımlarıyla uğraşmaktan bıkarak "evcil" hayvanları ormana yani "ölüme" bıraktıklarının altını çizen Ustaoğlu, "Kimse düşünmüyor 'bu hayvanlar ormanda ne yer ne içer?' Fotosentezle yaşamıyorlar ki" diye tepki gösteriyor.

BİZE ULAŞIN