Sümela Manastırı'nda ayin gerginliği çıktı

Meryem Ana Yortusu nedeniyle Selçuk'taki Meryemana Kilisesi'nde dini tören yapılırken ibadete kapalı olan Sümela'daki ayin engellendi

Hazreti Meryem'in göğe yükselişinin yıldönümü Katolikler tarafından ayinle kutlandı. İzmir'in Selçuk ilçesindeki Meryemana Evi'ndeki ayinde İncil'den bölümler ve ilahilerin okunmasından sonra İzmir Katolik Kilisesi Başpiskoposu Ruggero Franceschini'nin kutsadığı üzüm, incir ve ekmek, katılımcılara ikram edildi. Aynı saatlerde Yunanistan ve Rusya'dan gelen yaklaşık bin kişi de Trabzon'un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı'ndaydı. Turistler önce tesislerde kemençeyle eğlendikten sonra Sümela Manastırı'na çıktı. Manastır girişinde yaktıkları mumları duvar diplerine koymak isteyenlere görevliler izin vermezken ateş, su dökülerek söndürüldü. Bunun üzerin turistler, yaktıkları mumları yere bırakmayıp ellerinde tuttu. Manastır girişine gelen Selanik Valisi Panayotis Psomyadis ile Rus milletvekili İvan Savvidi, Hz. Meryem ve Hz. İsa'nın resmedildiği objenin önünde mum yakarak bir din adamı eşliğinde dua ve ilahi okumaya başlayınca gerginlik tırmandı.

SÜMELA'DA İBADET YOK

Trabzon Müzeler Müdürü Nilgün Yılmazer, ayin yapılmamasını istedi. Yılmazer, "Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre burada dini tören yapamazsınız. Kolluk kuvvetlerini devreye sokmak zorunda bırakmayın beni. Sizin ülkenizde yasalara uymasak nasıl tepki verirsiniz? Bu ülkede ibadete açık kiliseler var aşağıda, Trabzon'da. Burada fotoğraf çekmek demek, 'biz burada tören yaptık' demek. Bu alanda taş düşme tehlikesi var. Ören yeri bu kadar insanı taşıyacak kapasitede değil. Sümela ibadete açık değildir" dedi. Turistler ibadete devam edince Yılmazer de uyarılarını sürdürdü. Bu sırada kısa süreli arbede yaşandı. Selanik Valisi Psomyadis "Ben Pontusluyum. Trabzonluyum. SonraYunanistanlıyım, sonra da Selanik Valisiyim. Benim ailem burada yaşadı" dedi. Görevlilerin müdahalesiyle olay yatıştırılırken turistler de ilahi söylemeyi sonlandırdı. Trabzon Valisi Recep Kızılcık ise bir hafta önce Rus ve Yunan yetkililer tarafından ayin izni istendiğini ancak "Sümela'da ayin yapılamayacağı" nın bildirildiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN