Türkbükü ekonomik krizden etkilenmedi

Bodrum'un Göltürkbükü Belde Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar,Türkbükü'nün ekonomik krizden etkilenmeyen tek turizm bölgesi olduğunu söyledi.

Kaynar, haziran ayında beldede bulunan işletmelerin yetkilileriyle toplantı yaptığını belirterek, ''Toplantıda bu yıl turizmin daha hareketli olacağını, bölgeyle ilgili herkesin duyarlı olmasını, işletmelerin daha nitelikli, daha temiz, çevreye daha duyarlı olması gerektiğini söyledim. Dolayısıyla bu yıl geçen yıla göre daha iyi bir turizm sergiliyoruz'' dedi.

Türkbükü'nde bugüne kadar nitelikli turizm yapıldığını kaydeden Kaynar, şöyle konuştu:

''Türkbükü ekonomik krizden etkilenmeyen tek turizm bölgesi. Burada irili ufaklı yaklaşık 120 işletme var. Yeni açılan ve el değiştiren işletmeler var. Yaklaşık 15-20 yeni işletme açıldı. Türkbükü'nde kitle turizmi yok. Sadece yaklaşık bin 500 yataklı iki otel var. Bu otellerde İtalyan, Rus, İngiliz, Amerikalı turistler var. Beldemiz İstanbul ve yerli turist ağırlıklı bir bölge. Göltürkbükü butik otellerle meşhur. Yeni yatırımlar yine nitelikli turizme yönelik.''

Kaynar, Göltürkbükü'nde kamu yatırımlarının da bulunduğunu, belediyenin çok doğru ve akıllı yatırımlar yaptığını söyledi.

Beldede uluslararası standartlarda arıtma tesisi yaptıklarına işaret eden Kaynar, şunları kaydetti:

''Arıtmayı geçen yıl açtık. Geçen yıl sahil düzenlemesi projesini gerçekleştirdik. Bu yıl kentsel tasarım projesi kapsamında tüm sahilimizi gelecek sezona hazırlamayı düşünüyoruz. Ayrıca beldemiz Kültür ve Turizm Bakanlığınca turizm merkezi ilan edildi. Bundan son derece memnunuz. Bakanlıktan gelen planlamacı arkadaşlarımız çevreyi inceledi, kalıcı turizmi nasıl gerçekleştirebiliriz noktasında plan çalışmaları başladı. Gelecek yıl daha iyi çevreyle, daha iyi turizmle ülke ekonomisine katkıda bulunacağız.''

Türkbükü'nde faaliyet gösteren ve geçen yıllarda Türkiye'nin en iyi otelleri arasında yer alan Divan Palmira Oteli operasyon müdürü Avni Aykut ise Türkiye genelinde turizmde yüzde 17-25 oranında gerileme olduğunu öne sürdü.

Bu durumun Türkbükü için söz konusu olmadığını ifade eden Aykut, ''Bu durum yerli turistin, kalbur üstü ailelerin Türkbükü'nü ziyaretinden kaynaklanıyor. Mesela dün yaklaşık 270 kişinin katıldığı düğün organize ettik. Türkiye'nin en seçkin iş adamlarının bulunduğu yemekli nikah daveti veriyoruz. İstanbul'da çok daha lüks yerlerde yapabilecekleri bu yemeği Bodrum'da yapmayı tercih ettiler'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN