Güneydoğulu çocuklara 'barış eğitimi' veriyorlar

100 gönüllü üniversiteli, Diyarbakır, Mardin ve Siirt'te çocuklara dans, tiyatro ve resim gibi eğitimler verip geleceğe hazırlıyor

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 18.08.2009 ABONE OL
Toplum Gönüllüleri Vakfı (TGV) bünyesinde yola çıkan ve sayıları 100'ü bulan üniversite öğrencileri Güneydoğulu çocuklara "Barış Eğitimi" veriyor. Etnik kimlik, insan hakları ve ayrımcılık üzerine pek çok atölye çalışması gerçekleştiriyor.

SİİRTLİ ÇOCUKLARA SALSA
Zeki Yıldırımer (Siirt Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencisi):
Siirt'te yaşayan dezavantajlı ilköğretim öğrencilerinin ve sokakta çalışan çocukların sosyal gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen bir çalışma yaptık. Drama, dans, tiyatro ve resim çalıştık, birlikte kitap okuduk. Çocuklar başlangıçta biraz önyargılıydı. Bizim anlamadığımızı düşünerek kendi aralarında Kürtçe konuşuyorlardı. Sonrasında alıştılar ve bizi çok sevdiler. Hayatında ilk kez "salsa" kelimesini duyan çocuklar üç gün sonra dans etmeye başladı. Saliha Yıldızhan (Boğaziçi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencisi): Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde yaz okulu düzenliyoruz. Çocuklara her gün "barış eğitimi" veriliyor. Bu eğitim önyargı, empati gibi altbaşlıkları içeriyor. Resim, müzik, dans ve drama çalışmaları ile dil ve kültürler üzerine çalışmalar yapıyoruz. Zeynep Duran (Bilkent Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi): Mardin'in "Eski Şehir" olarak adlandırılan bölgesinde ikâmet ediyoruz. İnsan hakları, ayrımcılık ve ırkçılık üzerine atölye çalışmaları gerçekleştirdik. Bu her şeyden önce kendimiz içindi. Arap, Kürt, Süryani ve Yezidi kökenli halkların yaşadığı dört farklı köye gidip, insan haklarını konu alan oyunlarımızı sergileyeceğiz.

BUGÜN NELER OLDU