Adliyede protesto arbedeye dönüştü

Erzurum'da DHKP-C üyesi olmakla suçlanan sanıkların duruşmasına destek veren grupla polis arasında arbede çıktı. Başka bir grup da polise destek verip eylemcilere saldırmak isted

Erzurum'da terör örgütü DHKP-C üyesi oldukları gerekçesiyle yargılanan 5 sanığın duruşması sırasında adliye önünde eylem yapan gruba polis müdahale etti. Eylemciler tek tek gruptan koparılarak gözaltına alındı. Adliye önünde toplanan bir grup vatandaş ise polise alkışlarla destek verdi, gözaltına alınan eylemcilere saldırmak istedi.

DHKP-C DAVASI

Sivas Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, okulda açılan bir karikatür sergisinin ardından başlattığı istihbarat ve teknik takip sonucu geçen yıl 23 Mayıs'ta öğrenci yurtları ve bazı evlere şafak baskını yapmıştı. Baskınlarda, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri İbrahim Karataş, İlker Ekiz, Elbil Çınar, Ali Eker Kalender ve Mustafa Doğan gözaltına alınmıştı. Terör örgütü DHKP-C üyesi oldukları iddia edilen öğrencilerin evleri ve kaldıkları yurtlarda yapılan aramalarda da çok sayıda örgütsel doküman ele geçirilmişti. Tutuklanarak Erzurum E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilen 5 şüpheli hakkında 'silahlı örgüt üyesi olmak' suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşması dün yapıldı. Duruşma sırasında adliye önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Derneği (TAYAD) ve Gençlik Federasyonu üyeleri ile polis arasında tartışma yaşandı. Basın açıklaması yapmasına izin verilen grup, buna rağmen polisin ikazlarına aldırmayarak dağılmak istemedi. Pankart açan ve slogan atan gruba polis müdahale etti.

POLİSE ALKIŞLI DESTEK

Biber gazı ya da cop kullanmayan polis, birbirlerine kenetlenen göstericileri tek tek gruptan kopararak polis minibüsüne götürdü. Gözaltına alınmalarına engel olmak isteyen bazı eylemcilerin direnmesi üzerine zaman zaman arbede yaşandı. Adliye önünde toplanan kalabalık vatandaş topluluğu bu sırada "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK" sloganları attı. Polislere alkışlarla destek veren kalabalık, gözaltına alınanlara da saldırmak istedi. Öfkeli kalabalığa engel olan polis, gözaltına aldığı yaklaşık 100 eylemciyi Erzurum Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü.

POLİS EYLEMCİLERİ TEK TEK GRUPTAN AYIRDI
Yargılananlara destek vermek amacıyla adliye binasına gelen 100 eylemci slogan atıp pankart açtı. Polis, biber gazı ve cop kullanmadan birbirlerine kenetlenen eylemcileri tek tek koparıp gözaltına aldı. Müdahale sırasında ortalık karıştı.

BİZE ULAŞIN