İftar topu yerine ses bombası

Ramazanda iftar ve imsak vakitlerini bildirmek için yıllardan beri geleneksel olarak kullanılan kurusıkı top atışların yerini ses bombaları aldı.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) bir süre önce kara barut imaline son verince, bazı kent merkezlerinde ve ilçelerde Ramazan ayında kullanılan ve kurusıkı atış yapan eski toplar kullanılamaz hale geldi.

Barut bulamayan ve top atışı yapamayan belediyeler, çareyi ses bombaları kullanmakta buldu. Havai fişek ve ses bombası ithalatçılarından Mevlüt Özdemir, Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle satışların canlandığını ve çok sayıda belediyeye ses bombası sattıklarını söyledi.

Özdemir ''Uzakdoğu ülkelerinden ithal ettiğimiz ses bombaları, en çok Ramazan ayında iftar ve imsak vakitlerini bildirmek için kullanılıyor. Ramazanda top atma geleneği artık ses bombası atma geleneği olarak sürüyor'' dedi.

BOMBALARI SADECE UZMANI ATABİLİYOR

Proteknik malzeme olarak adlandırılan havai fişek, ses bombası ve diğer patlayıcıların satıcılığını yapan Hasan Nayman ise bu tip malzemeleri sadece belgesi olan kişilerin ateşleyebileceğini söyledi.

Nayman, ''Havai fişek ve ses bombalarını 'A sınıfı ateşleyici belgesi' olmayanlar kullanamazlar. Belgesi olmayanın bu tür patlayıcıları kullanmaları kanunen yasaklanmıştır. İthal ses bombalarını toptan 10 liraya, yerlisini ise 15 liraya satıyoruz. Çok sayıda belediye toplu halde ses bombası satın alıyor'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN